09 märts 2022

Dörthe Binkert "Vergiss kein einziges Wort"


Raamatu sündmused algavad 1921. aastal Gleiwitzi linnas (praegune Gliwice, enne Teist maailmasõda oli linn Saksamaa aladel, pärast sõda jäi Poolale). Loo keskmes on sakslastest Strebelite perekond, kus on kokku viis last: Konrad, Heinrich, Ida, Hedel, Klara, Luise (sünnib raamatu alguses). Me jälgime Strebelite elu sõjaeelsetest aastatest tänapäevani välja. 
Vanim poeg Konrad abiellub poolatar Paulinaga ja see tekitab peres suurt tüli, sest kuigi naabrid, ei saa poolakad ja sakslased omavahel läbi. Peresiseselt tekib kõige suurem lahkheli noorema venna Heinrichiga, kes on juba varakult oma vaadete poolest natsipartei pooldaja.
Heinrich on pere must lammas ja tema iseloomu arvestades pole üllatav, et temast saab natside võimu ajal kõrge ametnik. Ta naine Helga on samuti väga tõsiusklik parteiliige. Sõja lõppedes on Heinrich väga kiire natsitaagast loobuma ja paneb lääne poole ajama.
"Ilus" Ida unistab oma õmblusateljee avamisest, ta viib selle unistuse ka täide ja on kuni sõjani väga edukas. Tal on juuditarist armastatu Ruth, kes sõja puhkedes Saksamaalt Hollandisse põgeneb. Seal Ruthi jäljed katkevad ja ta saatust võib vaid oletada.
Klara töötab koos Idaga õmblussalongis, sõja alguses ta abiellub ja mees läheb kohe rindele. Abikaasa hukkub, Klara läheb vanematekoju tagasi ja hakkab lesestunud isa eest hoolitsema. Klara on ainuke, kes kõigele vaatamata ei tahtnud oma kodust loobuda, kuid lõpuks lahkuma sunnitakse.
Hedelist saab meditsiiniõde ja kahjuks pole tal armastuses õnne. See, keda tema tahab on alati juba abielus. 
Luise on pere pesamuna. Vanemad on tema sünni ajaks juba eakamad ja nii sõbruneb ta vennanaise Paulinaga, kes on talle vanuse poolest rohkem emaks sobiv. Teismeline Luise läheb koos Konradi perega Poola pulma, kohtab seal oma elu armastust ning jääb sellest üheöösuhtest rasedaks. Konservatiivne isa viskab ta kodust välja ja edaspidi peab Luise sõprade abiga ise hakkama saama. Ta jääb elu lõpuni üksikuks.
Kõrvaltegelased, sõbranna Magda, Strebelite naabrinaine Agnes ning Marie, kes Luise enda juurde elama võtab, on sama värvikad ja olulised kui Strebelite pereliikmed. 
Ajalooline osa oli väga uudne ja huvitav, sest Saksa-Poola suhtetest ja pärastisest maadejagamisest olin küll kuulnud, aga mitte lugenud. Mu mehe sakslannast vanaema elas enne Teist maailmasõda Breslaus ja läks juba sõja ajal Saksamaale tagasi. Seegi linn jäi pärast sõda Poolale.
Raamat ei saanud minu käest täispunkte ja üldse mitte kvaliteedi pärast. Oleksin lihtsalt tahtnud mõne tegelase saatusest rohkem teada, kui oled neile terve raamatu kaasa elanud, siis tundub lõpplahendus stiilis "elab x linnas" natuke vähe. Sõjaraamatud pole praegu vast kõige sobivam lugemine, aga kui see kõrvale jätta, siis julgen soovitada küll.

pealkiri: "Vergiss kein einziges Wort"
autor:  Binkert, Dörthe
kirjastus: dtv Verlagsgesellschaft
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 672
ilmumisaasta: 2020

ISBN-10: 342326280X
ISBN-13: 9783423262804

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar