21 veebruar 2022

Juta Kivimäe "Suur tuba"


Raamatu peategelane Mintsi on umbes kaheksa aastane, ema poolt juudi perekonnast pärit tüdruk. Pärast "suurt õnnetust" saadeti ta Tartusse vanaisa (Zeide) ja vanema (Bobe) juurde.
Mintsi kirjeldab lapseliku aususe ja loogikaga kõike enda ümber olevat, nii esemeid, kui vanavanematega ühiskorterit jagavaid ja naabruses elavaid inimesi. Tänu temale heidame pilgu ka juutide kogukonna traditsioonidele ning kommetele. Loomulikult tuleb palju välja just ridade vahelt, sest laps annab edasi vaid selle, mida täiskasvanud räägivad, ta ei tea, mida üks või teine lausekatke tegelikult tähendab ega mõista minevikusündmuste õudusi, tema jaoks on need lihtsalt lood.
Bobe ja Mintsi suhe meeldis mulle väga, ta ema oli kaugel, eemal olev ning pigem hirmutav, kui soe ja helge inimene. Paratamatult meenus mu oma vanaema, kes kolis me juurde, kui olin viieaastane. Ta  tassis mu endaga kaasa igale poole, kuhu ta isegi minna tahtis, küll toidupoodi, marja- ja seenemetsa, kui surnuaeda enne surnuaiapühi lähedaste haudu korrastama. Ta polnud küll Bobe moodi jutukas ja meenutas minevikku vaid üliharva, kuid tal oli kannatust lapsega tegeleda ja kõik sokid uuesti kududa, kui ma olin nende kallal natuke "harjutanud". Siis ei ei osanud ma selliste asjade eest tänulik olla, aga nüüd küll.
"Suur tuba" tekitab hinges valusa igatsuse aegade ja inimeste järele, mida me enam kunagi tagasi ei saa. Autor näitab kuivõrd oluline koht on asjadel, sest esemed aitavad kadunud aegu meenutada ja meeles hoida. 
Automaatne võrdlus oleks raamatuga "Seltsimees lapsega", sest sündmused toimuvad samal ajaperioodil ning peategelasedki on peaaaegu ühevanused, kuid täpselt nii nagu tegelaste iseloom, taust ja kogemused on erinevad, on seda ka raamatud. Neid omavahel võrrelda, poleks kummagi suhtes aus.
Soovitan väga! Loodan, et autor kirjutab veel.

pealkiri: "Suur tuba"
autor: Kivimäe, Juta
kirjastus: Varrak
formaat:
 e-raamat
lehekülgede arv:  272
ilmumisaasta: 2021

ISBN-13: 9789985530

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar