08 detsember 2017

Woldemar von Löwenstern "Ühe liivimaalase mälestused (aastastest 1790-1845)"


Goodreadsi koduleheküljel tutvustatakse raamatut järgmiselt:

Napoleoni sõjad 19. sajandi alguses tähendasid Euroopa ajaloo ja sõjanduse jaoks suuri muudatusi. Suuri muudatusi tähendasid nad ka inimeste jaoks, kes nende keerisesse jäid. Ühe sellise mehe mälestused on koondatud siinsesse raamatusse. Nagu paljud baltisaksa aadlikud, pidas ka Raasiku mõisas sündinud Woldemar von Löwenstern (1776–1858) tsaari teenimist loomulikuks. 17-aastasena astus ta Vene sõjaväeteenistusse, liitus peatselt ratsakaardiväega ja tegi tsaariarmees pika, mitmekülgse ning eduka karjääri. 1858. aastal ilmunud Löwensterni mälestused sõjateenistusest on üllatavalt mitmekihilised, siin leiavad kajastamist tema sõjameheelu ilusam pool, teenistus kindral Kutuzovi ja Barclay de Tolly lähikonnas, huvitavad ülesanded ja lõbus elu vallutatud Pariisis, ent samuti tagasilöögid ja tagakiusamine, usaldamatus tema kui mittevenelasest ohvitseri vastu, sõjaretkede raskused ja koledused, õnnetu isiklik elu – naise ja laste varajane surm. Tänapäeva lugejale pakub raamat unikaalse võimaluse jälgida lähedalt Napoleoni sõdu, pääseda ligi keisritele ja väejuhtidele ja olla tunnistajaks Eestist võrsunud kõrge sõjaväelase seiklustele mitmel pool Euroopas ja Venemaal.

Kuigi sisukirjeldus tundus väga huvitav, läks raamatu lugemine mul tõusude ja mõõnadega - oli väga köitvaid peatükke ning osi, millest end sunniga läbi närisin. Seega oleks lühike ja mingil määral aus arvamus, et raamat ei vastanud mu ootustele, kuid tõsi on hoopis see, et mu ootused olid valed. Oleksin pidanud arvestama, et autoriks on endine sõjaväelane, mistõttu oli ka loomulik, et ta just armee-elust kirjutab. Sõjaga seotu polnud mu jaoks mitte otseselt igav, vaid lõpuks kadus lihtsalt ülevaade ära ja ma ei saanud enam aru, kes on kes.
Autori eraelu osad olid väga huvitavad, sest ma polnud kunagi lugenud baltisaksa mõisnike kodusest elust. Kui aus olla, siis polnud ma neist kunagi selles valguses mõelnudki, tavaliselt on mõisnik ikka paha tegelase, kes eestlastest talupoegi rõhub ja peksab, rollis. Avanev pilt oli tegelikult nukker, sest rikkusele ja heaolule vaatamata käisid neilgi rõõm ja kurbus käsikäes, noored naised surid sünnitusel  ja lapsi ei suudeta ravida. 
Kas ma soovitan lugeda? Jah, kuid enne kätte võtmist arvestage, et tegemist pole kergesti loetava ilukirjandusega, autori kirjutamisstiiliga harjumine võtab veidi aega, eraelu osa on raamatus väike ning põhirõhk on sõjaväeelul.

pealkiri: "Woldemar von Löwenstern "Ühe liivimaalase mälestused (aastastest 1790-1845)"
autor: von Löwenstern, Woldemar 
keel: eesti
tõlkija: Agur Benno
kirjastus: Varrak
formaat: kõvakaaneline
lehekülgede arv: 400
ilmumisaasta: 2017 (1858)
ISBN-13: 9789985340943 
inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Denkwürdigkeiten eines Livländers aus den Jahren 1790–1815" 

Goodreadsi hinnag: 3/5   

  ***Suur tänu kirjastusele Varrak!***

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar