Raamatu võib jagada kolmeks osaks. Esimene neist viib meid 1946. aasta Mississippi osariiki Usas. Ühel oktoobrikuu hommikul ärkab teise maailmasõja veteran Pete Banning kindla veendumusega, et täna tapab ta ühe mehe. Kuid esmalt sööb ta rahulikult hommikust, siis võtab oma püssi ning lasebki kohaliku kirikuõpetaja Dexter Belli maha. Elanikud on jahmunud ega suuda mõista, miks nende armastatud sõjakangelane nii käitus, kuid Pete keeldub igasugustest omapoolsetest selgitustest ja kohtuistung lõppeb surmamõistva otsuse ning elektritooliga.
Teine osa keskendub Pete'i sõjaaegsetele aastatele. Ta sõdis jaapanlaste vastu, sattus Filipiinidel vangi ning oli üks Bataani surmamarsil olnud sõduritest.
Viimases kolmandikus tuleb välja, et kuriteo tagajärgede all ei kannata mitte ainult ohver ja ta perekond, vaid ka kurjategija pereliikmed. Pete'i lapsed olid juhtunu ajal kodust eemal kolledžites. Mees oli enda arvates kõik korralikult läbi mõelnud ning varanduse eelnevalt poja-tütre omandisse kandnud, kuid ta ei osanud ette näha, et Belli lesk lapsed kohtusse annab ja nad lõpuks kõigest ilma jäävad.
Raamatu alguses tuli välja, et Pete'i naine Liza on hullumajas, kuid ta seal viibimise põhjused olid hägused. Nüüd selgub, et kui Pete sõjas kadunuks jäi, otsis Liza lohutust mustanahalise mehe seltsist, jäi rasedaks ning Dexter Bell aitas naise hädast välja. Kui Pete petmisest teada sai, siis ei julgenud naine talle õige armukese isikut avaldada, vaid näitas kirikuõpetaja peale. Liza läks pärast seda ülestunnistust "vabatahtlikult-sunniviisiliselt" hullumajja ning Pete, kes ei suutnud reetmisega leppida, tappis Belli. Liza aga elas oma viimased elupäevad suure süükoormaga.
Esimene osa meeldis mulle vaatamata kurvale lõpule väga, täpselt selline advokaatide ja kohturuumiga lugu nagu Grishamilt oodata võib, kuid siis hakkas allapoole kiskuma. Sõjaaegne periood polnud halvasti kirjutatud ning andis Pete'i mõistmiseks tausta, kuid ma pole kindel, et see teema vääris antud raamatus nii pikka käsitlust.
Lõpu puhul püüdsin meeles pidada, raamatu alguses mainitud fakti, et 1940ndatel valitses Mississippi osariigis väga rassistlik õhkkond, kus valgel inimesel oli seadusevastane mustanahalisega intiimsuhtes olla. Pete oleks oma naise armukese niikuinii tapnud, vahe on vaid selles, et kui selleks oleks olnud mustanahaline mees, siis oleks ta arvatavasti ise ellu jäänud.
Samas, miks ei võinud Lizal uus kallim olla, Pete oli ju oletatavasti surnud? Küllap ootasid kõik, et ta leinab oma kaasat kuni elu lõpuni, ridade vahelt tuleb välja, et seksi nautiv ja vajav naine oli tolleaegse ühiskonna silmis halb.
Lõppkokkuvõttes see lugu kahest täiesti mõttetust surmast ja nende järelkajadest, mulle eriti ei meeldinud.
pealkiri: "The Reckoning"autor: Grisham, John
keel: inglise
kirjastus: Doubleday Books
formaat: kõvakaaneline
lehekülgede arv: 420
ilmumisaasta: 2018
lehekülgede arv: 420
ilmumisaasta: 2018
ISBN-10: 0385544154
ISBN-13: 9780385544153
ISBN-13: 9780385544153
eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Das Bekenntnis"Goodreadsi hinnang: 2.5/5
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar