29 veebruar 2016

Svetlana Alexievich "Voices from Chernobyl: The Oral History of a Nuclear Disaster"

"It happened late Friday night. That morning no one suspected anything. I sent my son to school, my husband went to the barber's. I'm preparing lunch when my husband comes back. "there's some sort of fire at the nuclear plant," he says. "They're saying we are not to turn off the radio." I forgot to say that we lived in Pripyat, near the reactor. I can still see the bright-crimson glow, it was like the reactor was glowing. This wasn't any ordinary fire, it was some sort of shining. It was pretty. I've never seen anything like it in the movies. That evening everyone spilled out onto their balconies, and those who didn't have them went to friend's houses. We were on the ninth floor, we had a great view, People brought their kids out, picked them up, said, "Look! Remember!". (lk. 155).

1986. aastal toimus Ukraina väikses linnakeses tuumakatastroof, mille ulatus tollaste võimude poolt edukalt maha vaikiti. Ma ei tea kui paljud teist seda õnnetust mäletavad, kuid mina olin tollal 9 aastane ja mäletan, et midagi mainiti ning kõige elavamalt on meeles vaid see, et me ei tohtinud õnnetuse järgselt esimese vihma ajal õue minna. Pärast räägiti, et neil, kes seda ikkagi tegid, langesid juuksed maha. Hiljem oli sõna Tšernobõl ikka aegajalt inimeste huultel, kuid õnnetuse mõju ja täisõudust ei tajunud ma kuni selle raamatu lugemiseni.
Raamat on üles ehitatud monoloogidena - sõna saavad nii haiged lapsed, mehed kaotanud naised, teadlased, kui kodudest välja aetud vanakesed ja paljud teised. See on nii valus-nii valus lugemine. Raskeid teemasid käsitlevaid raamatuid on teistele soovitada alati raske, sest sa tead, mida tulevased lugejad tunnevad, kuid see on hea raamat. Lugege, sest nende paljukannatanud inimeste hääli peab kuulma ja kuulama.  
Autor sai 2015. aastal Nobeli kirjandusauhinna.

eesti keeles: "Tšernobõli palve"
saksa keeles: "Tchernobyl: Eine Chronik der Zukunft"

Goodreadsi hinnang: 5/5Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar