03 juuni 2014

Ljudmila Ulitskaja "Daniel Stein, tõlkija"

L. Ulitskaja raamatu aluseks ja inspiratsiooniks on poola juudi Oswald Rufeiseni elu (pilt on pärit siit). Alguses ongi see pigem raamat holokaustist, kuid Daniel lugu on erinev. Ta salgas maha oma juudi päritolu ning töötas tõlgina nii sakslaste kui venelaste heaks ja jäi imekombel ellu. Pärast sõda hakkas ta preestriks, kolis Iisraeli ning taotles juudina sealset kodakondsust, kuid kuna ta oli kristluse omaks võtnud juut, siis sellest keelduti.

"Lugesin esmakordselt Uut Testamenti ja sain sealt vastuse minu jaoks kõige piinavamale küsimusele: kus oli Jumal siis, kui need viissada inimest Emski getost maha lasti? Kus oli Jumal kõigis neis sündmustes, mis mu rahvale osaks saab? Kuhu jääb jumalik õiglus? 
Ja siis sai mulle ilmsiks, et Jumal oli kannatajatega koos. Jumal sai olla ainult koos kannatajatega - mitte kunagi mõrtsukatega. Teda tapeti koos meiega". (lk. 204-205).

"Daniel Stein" pole sõna otseses mõttes romaan, vaid meenutab kausta, millesse on kogutud erinevate inimeste kirju, dokumente, konspekte, meenutusi, mõtisklusi jms. Alguses on päris raske mõista, kuidas kõik tegelased omavahel seotud on, aga hoolikalt lugedes tulevad seosed välja.
Ütleksin, et see on raamat Jumala kaotamisest ja (uuesti) leidmisest. Seda on raske selgitada, aga mulle jäi mulje, et enamik tegelasi kannatas oma usus ja usu nimel, kuid Daniel oli ainuke, kes oma Jumalaga tõesti õnnelik oli. Võibolla aitas see, et ta oli väga aktsepteeriv - ole ise ja lase ka teistel elada.

"Daniel liikus kogu elu ühe lihtsa mõtte suunas: uskuge, kuidas tahate, see on teie isiklik asi, kuid pidage kinni käskudest, käituge vääriliselt. Muuseas, selleks, et hästi käituda, ei pea isegi tingimata kristlane olema" (lk. 458).

(---) sellel, millesse sa usud, pole üldse tähtsust, tähtsust on vaid sinu isilikul käitumisel" (lk. 460).

See on raamat, mida mina ühe hingetõmbega läbi lugeda ei suutnud, liiga palju mõtteid ja emotsioone tekkis. Panin vahepeal käest ära, et saaks loetu üle järele mõelda ja edasi lugeda. Algus läks väga kiiresti, hiljem muutus igavamaks ja kui autorile midagi üldse ette heita, siis ülipõhjalikkust, mõned raportid ja kirjad oleks võinud rahulikult ära jätta. Originaali pole ma lugenud, aga tõlge on ülihea.

Teised kirjutavad:

saksa keeles: "Daniel Stein"
inglise keeles: "Daniel Stein: Interpreter"
 

1 kommentaar:

  1. Hea arvustus. Tänan. Esimene tunne on mul ikka õige. Ostan. Küll e-raamatuna, aga - abiks seegi.

    VastaKustuta