11 juuli 2025

Marcus Kliewer "We Used to Live Here"


Kujutage ette, et elate vanas, teistes eemaleasuvas majas, olete koos koeraga kahekesi kodus, on pime ja lumine ning äkki kuulete välisuksel koputust. Väljas seisab viieliikmeline perekond, kes palub luba hetkeks sisse tulla ja ringivaadata, sest isa kasvas selles majas üles. Kas lasete nad viisakusest sisse või lööte ukse pauguga kinni?
Kui sellest raamatust on midagi õppida, siis seda, et teine variant on mõistlikum. Sisselastud võõras osutub, kas millegi müügimeheks või kurjategijaks, kes enam kunagi välja ei koli ja terve su senise elu pea peale keerab. Arvestades, et "We Used to Live Here" on õudukas, siis on selge, et meie peategelane Eve tegi vale valiku ning lasi võõrad tuppa, vaid veerandtunniks ringivaatama. Ja nad ei läinud enam kunagi minema.
Stephen King ütles kunagi midagi sellist, et hirmusoon on sama individuaalne, kui huumorisoon, st see, mis ühe inimese südamest naerma paneb, ei aja teist isegi muigele ning õuduslugudega on sama, sama asi ei hirmuta kõiki. Käesolev ei sobinud mu hirmusoonega, algus oli küll paljutõotav, aga lõpp tegi lihtsalt kurvaks. 

pealkiri: "We Used to Live Here"
autor: Kliewer, Marcus
kirjastus: Bantam
lehekülgede arv: 312
ilmumisaasta: 2024


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Die Besucher: Wenn du sie herein lässt, werden sie nie wieder gehen" (ilmub 01.01.2026)

Goodreadsi hinnag: 2.5/5

05 juuli 2025

Kai Aareleid "Linnade põletamine"


"Linnade põletamine" räägib Ungerite perekonna loo, 1940ndatest 2013. aastani. Noor lesk Liisi abiellub endast kakskümmend aastat vanema Peetriga. Viimane on tõsine kommunist ja laojuhataja. See on nõukogude ajal soe ametikoht, mis võimaldab perel teistest paremini elada. Liisile-Peetrile sünnib tütar Tiina, keda võiks raamatu peategelaseks pidada, sest läbi ta lapsesilmade jälgime ühiskorteri elu, vanemate abielu lagunemist ning isa kaotust. 
Aareleid ei raiska sõnu, ta kirjutab just nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Ta tegelased on täis saladusi ning 
ütlemata jäetud sõnu. Paljut oskad lugejana ridade vahelt oletada, kuid lõpuks avastad ikka, et ei teagi neist inimestest eriti midagi.
Südame tegi soojaks, et toimumiskohaks on Tartu, kirjeldatud Kastani ja Vanemuise nurk on mulle väga hästi tuttav, sest ülikooli ajal oli me õppehoone sealt kiviviske kaugusel. 
Mulle väga meeldis ja soovitan teilegi!

pealkiri: "Linnade põletamine"
autor: Aareleid, Kai
kirjastus: Varrak
lehekülgede arv: 328
ilmumisaasta: (esmatrükk 2016)


inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!***

04 juuli 2025

Ragnar Jónasson "Valge surm"


Krimiraamatu keskmes on vana, kurb ja kõle, endiste patsientide varje täis, tuberkuloosisanatoorium. Sealsed meedikud andsid endast kindlasti parima, kuid kõik haiged ei paranenud.  
1950. aastal toodi sanatooriumisse väike poiss, kellest medõel kahju hakkab ning teda teiste lastega koos õue mängima lubab.
1983. aastal leiab medõde Tinna oma vanema kolleegi Yrsa surnukeha. Esmalt kahtlustab politsei kuriteos majahoidja Broddit. Natuke aega hiljem sureb sama sanatooriumi arst, oletatakse enesetappu. Uurijatel on nüüd kerge otsad kokku tõmmata - ju siis arst mõrvas Yrsa ning süütunne ei lasknud edasi elada.
2012. aastal kaevab kriminoloogia magistritudeng Helgi sanatooriumi surmajuhtumid uuesti üles ning kavatseb nende baasil magistritöö kirjutada. Ta hakkab vanu tunnistajaid küsitlema ning tõdeb, et tegelikult ei saanud juhtum rahuldavat lahendust.
Mulle meeldis selle raamatu puhul kaks asja. Esiteks see, kuidas Helgi vanu kriminulle armastas ja luges. Järelsõnas märgib kirjanik, kuidas ta enda Agatha Christie armastus kujunes ning see tuleb Helgi tegelaskujus selgesti välja. Teiseks tuletab see lugejale meelde, et elus ei pruugi kõik situatsioonid olla sellised nagu esmapilgul tunduvad. Ma ei saa täpsustada, mida silmas pean, aga lugedes saate kindlasti aru.
Loodan, et autor kirjutab järje ja saan Helgist edasi lugeda. 

pealkiri: "Valge surm"
autor: Jónasson, Ragnar
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 252
ilmumisaasta: 2025


inglise keeles: "Death at the Sanatorium"
saksa keeles: "Frost"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

Katrine Engberg "Valged ööd" (II)


Teismeline Shirin veetis öö koos isa ja venna Cyrusega saarel telkides, sest nad pidid koidikul kalale minema. Hommikul leiab ta telgist läbilõigatud kõriga isa, vend on kadunud. Politsei kohale jõudes, pole ka Shirinit kuskil näha.
Nii tapmine, kui kadunud laste juhtumid antakse lahendada Kopenhaageni mõrvaosakonna juhatajale Petter Bohmile. Viimane palub eradetektiiv Liv Jenseni abi (oletan, et nad olid enne kolleegid, kuid midagi juhtus sarja esimeses osas, millest ma teadlik pole).
Liv selgitab välja, et Shirini isa Tami põgenes aastate eest Iraanist Taani. Põgenikud paigutati Sandholmi laagrisse ning jäljed näitavad, et mõrva põhjus võib peituda just seal. Kogu see põgenikelaagri osa tegi mu kurvaks. Mul oli Tamist kahju, ta polnud lõpuks mitte mingil juhul positiivne tegelane, kuid tahan uskuda, et temas oli potensiaali millekski enamaks, mis olude sunnil ei saanud need kunagi teoks. 

SISURIKKUV INFO

Kirjanik vedas mind osavalt ninapidi, eeldasin teistsugust lõpplahendust, sest kõik näitas selles suunas, kuid autor otsustas teisiti. Millest on omakorda kahju, sest vägivald lihtsalt jätkub. 

Mulle meeldis. Loodan, et saan kunagi nii esimest kui järgmisi osi lugeda.

pealkiri: "Valged ööd"
autor: Engberg, Katrine
tõlkija: Velsker, Eva
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 366
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Aschezeichen"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

Anna Jansson "Surmanimekiri" (XXI)


Agnes oli vaid kaheteistkümneaastane kui ta langes grupivägistamise ohvriks. Ta on seda vahejuhtumit kõigi eest aastaid varjanud ning endas kandnud. Nüüd otsustab ta internetis liituda kinnise, Lambaraudade nimelise grupiga. Selle asutajaks on ämmaemand, kes julgustab vägistamise ohvreid enda eest seisma ning politseisse avaldust tegema. Kahjuks pole see alati edukas ja üks grupi liikmetest otsustab omakohtu kasuks ning hakkab vägistajaid üksteise järel maha nottima. Politseil jääb vaid mehi mõrvav ja lambaraudadega kohitsev kurjategija üles leida.
See on Maria Wreni krimisarja 21. raamat ja kuna ma pole eelmisi lugenud, siis ei oska öelda, kui palju "Surmanimekirja" lugemine Maria lugu rikub, kuid mind ei seganud. Küll aga hoiatan, et see raamat on täis laste ja naiste vastast (seksuaalset) vägivalda ning pole kerge lugemine.

pealkiri: "Surmanimekiri"
autor: Jansson, Anna
tõlkija: Jesmin, Mari
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 348
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

Shari Franke "The House of My Mother: A Daughter's Quest for Freedom"


30. augustil 2023. aastal tuli ühe Utah's asuva maja ukse taha näljutatud ning väärkoheldud 12 aastane poiss. Ta oli kodust põgenenud ning palus naabril end politseijaoskonda viia. Lapse ema oli endise, miljonite jälgijatega Youtube'i kanali "8 Passangers" algataja ja eestvedaja, Ruby Franke. Politsei arreteeris Franke ning ta sõbranna Jodi Hildebrandi. 
Pärast Ruby-Jodi vahi alla võtmist olid kõik meediakanalid seda skandaalset uudist täis. Kuidas on võimalik, et pealtnäha ideaalses, sügavalt usklikus perekonnas esineb nii jõhkrat väärkohtlemist ning keegi ei teinud midagi? Kus oli isa või teised lähisugulased? Kuidas keegi ei näinud, mis toimub?
Raamatu autor Shari on Ruby kuuest lapsest vanim ning eelpool kirjeldatud sündmuste ajaks oli ta oma perest täielikult isoleeritud. Vend Chad ning isa Kevin olid samuti kodust välja tõugatud. Neil kolmel oli keelatud omavahel suhelda. 
Minu jaoks seisneb raamatu väärtus eelkõige selles, et Shari avab meile populaarse perekanali (pean siin silmas neid Youtube/Tik-Toki kanaleid, milles lapsed on aktiivsed osalised) telgitaguseid. Kuigi vaatajale tundub kõik ideaalsena, siis tegelikult on see hoolikalt kujundatud fasaad. Seda õnnelikku "8 Passenger'i" perekonda polnud tegelikult mitte kunagi olemas. 
Ruby ei hoolinud laste privaatsusest ning pani miljonitele vaatamiseks üles isegi kõige piinlikumad seigad, sest see tõmbas tähelepanu, tõi vaatajaid ning kõrged vaatajanumbrid omakorda sponsoreid ja raha. Samal ajal muutus ta tänu Jodile, laste suhtes üha rangemaks ning karmimaks ning seda oli ka videotest näha. Vaatajad olid mures ja viimaseks tilgaks oli see, kui Chad teatas, et ta pole juba üle poole aasta voodis maganud, sest ema oli selle ära keelanud.
Eelnevast tulenevalt ütleksin, et seda raamatut võiks iga perekanalit omav või luua plaaniv inimene lugeda, kuid kahtlen sügavalt, et nad seda teevad. Isegi Sheri tädid peavad oma Youtube'i kanaleid rõõmsalt edasi.
Raamatus on olulisel kohal ka mormonism, sest Franke perekond kuulus/kuulub sellesse usulahku. Kui see aspekt teid lähemalt huvitab, siis soovitan Youtubest üles otsida Alyssa Grenfelli kanali. Ta on endine mormoon ning analüüsib Ruby Franke juhtumit põhjalikult.
Mis seis on praegu? Ruby ja Jodi on vanglas ning kannavad teenitud karistust. Sheri, Chad ja Kevin püüavad oma eluga edasi minna. Ülejäänud neljast lapsest pole meedias palju juttu, Sheri ei maini neid ka kordagi nimepidi. Kes teada tahab, see leiab nad kindlasti kuskilt internetiavarustest üles, kuid jätame neile oma privaatsuse ning loodame, et nad sellest väärkohtlemisest üle saavad.
Ei olnud kerge lugemine.

pealkiri:  "The House of My Mother: A Daughter's Quest for Freedom"
autor: Franke, Shari
kirjastus: Gallery Books
lehekülgede arv: 320
ilmumisaasta: 2025


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5 

03 juuli 2025

Helena Dixon "Mõrv teatris" (III)


"Mõrv teatris" on sarja kolmas raamat, peategelasteks ikka Matt ja Kitty ning toimumiskohaks 1933. aasta Inglismaa.  Kui leitakse noore naise surnukeha, siis saab Mattist peamine kahtlusalune, sest ohver kägistati tema saapapaelaga. Matt väidab, et ta küll andis naise saapapaela, sest tal oli seda aaretejahis vaja, kuid naine lahkus elusana. Kitty püüab mehe süütust tõestada ning läheb isegi teatrietendusele vabatahtlikuks, sest "tõelised" kahtlusalused on seal.
Palju-palju teejoomist ja vahepeale natuke kurjategijate tagaajamist ka.
Mulle meeldivad Matt ja Kitty väga, kuid paluks natuke tempot tõsta. Mitu raamatut veel tuleb enne kui nad üksteisele oma tundeid tunnistada julgevad? 

pealkiri: "Mõrv teatris"
autor: Dixon, Helena
tõlkija: Jälle, Ülle
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 258
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: "Murder at the Playhouse"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 3/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

17 juuni 2025

Rebecca Wells "Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood" (I)


Ya-Ya sõbruskond koosneb neljast liikest, kes on lapsest saati lähedased sõbrannad olnud. Neist ühe, Vivi tütar Sidda andis ajakirjale intervjuu, milles kujutati ta ema väga halvas valguses. Sidda püüab vabandada, kuid ema on kohutavalt vihane. Olukorra leevendamiseks soovitavad sõbrannad Vivile, et ta saadaks tütrele nende mälestuste albumi - Ya-Ya õdede saladused". See peaks kõike selgitama ning ema tausta selgitama.
Sõbrannade elust oli huvitav lugeda, aga Vivi tegelane oli mulle sügavalt vastumeelne. Artikel ei valetanud, ta on/oli alkohoolik ning peksis oma lapsi. Punkt. Tema jaoks oli probleem pigem selles, et kõik lugejad sellest teada said, mitte vägivallas endas. Võibolla oli see kuskil ridade vahel peidus, aga ma ei tajunud kordagi, et Vivi oleks oma tegude eest vastustust võtnud ning see süvendas mu vastumeelsustunnet. 
Kuigi Vivi mulle ei meeldinud, lugesin vapralt lõpuni. See näitab, et raamat mind ikkagi tõmbas, muidu oleksin pooleli jätnud.

pealkiri: "Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood" (I)
autor: Wells, Rebecca
kirjastus: Harper Perennial
lehekülgede arv: 358
ilmumisaasta: 1997


eesti keeles: "Sõpruskonna saladused"
saksa keeles: "Die göttlichen Geheimnsisse der Ya-Ya-Schwestern"

Goodreadsi hinnag: 3.5/5 

16 juuni 2025

Freida McFadden "Kallim"


Sydney Shaw otsib oma ellu seda õiget. Kahjuks pole tal eriti õnne olnud. Viimane kohting oli mingi tüübiga, (Kevin), kes talle kohtingul hoopis püramiidiskeemis osalemist pähe määrida püüdis ja lõpuks ahistajaks muutub. Kuid siis ilmub välja Salapärane Mees, kellest Sydney on koheselt sisse võetud. Kõik tundub ideaalne, sest see mees on ju nii ... suurepärane.
Raamatus on kaks jutustajat. Sidney räägib olevikus toimuvast, keegi Tom, aga minevikusündmustest. Viimane jutustab meile oma keskkooliaegsest kallimast Daisy'st ning sõbrast hüüdnimega Nälkjas (ta sai selle nime pärast kõigi nähes putukate söömist). 
See on mu kolmas Freida raamat ning teadsin juba ette, et ei tohi ühtegi jutustajat usaldada. Kuigi ta teeb seda väga osavalt, tunnen, et autorile tuleks kasuks natuke stiili muuta, st lugejana lähenen ma juba teadmisega, et lõpuks on tulemas suur pööre. Samas hoiab see põnevust üleval ning lugemas. Soovitan.

pealkiri: "Kallim"
autor: McFadden, Freida
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 300
ilmumisaasta: 2025


inglise keeles: "The Boyfriend"
saksa keeles: "Der Freund"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

13 juuni 2025

Robert Jackson Bennett "A Drop of Corruption" (II)


Järg raamatule "The Tainted Cup". Kui eelmises osas oli raskusi maailmast arusaamisega, siis nüüd seda muret enam polnud ja saab kohe uude juhtumisse hüpata. Seekord tuleb Dinil ja Anal selgitada, kuidas kõrge ametnik sai kinnisest ruumist jäljetult kaduda.
Ma loodan, et sellest saab üks pikk sari, sest Din ja Ana on niivõrd toredad tegelased. Väljamõeldud maailmas toimunud kuritegudest on ka eriti põnev lugeda, sest oma teadmistest ning loogikast pole mitte mingit kasu, tead vaid nii palju kui autor lugejaga jaganud on. 

pealkiri: "A Drop of Corruption"
autor: Bennett, Robert Jackson
kirjastus: Del Rey
lehekülgede arv: 465
ilmumisaasta: 2024


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5




James Islington ""Will of the Many" (I)


Raamatu sündmused toimuvad vanast Roomast inspireeritud, püramiidi sarnaselt ülesehitatud maailmas. Madalamal astmel olevad inimesed annavad osa oma elujõust ehk energiast (will) endast ülevalpool asuvatele. Loo keskmes on orvust nooruk Vic Telimus, kes tänu oma oskustele kõrgelasuvale, tähtsale inimesele silma jääb. Viimane on kindel, et ta vend mõrvati Akadeemias (kool, kus õpetatakse tulevasi kõrgeid ametnikke) ning adopteerib Vici, tingimusega, et ta läheb kooli ja püüab tapjad leida. Vicil pole valikut ning võtab pakkumise vastu. 
Poissi tiritakse nii mitmes suunas, et mind päris huvitab, kuidas autor selle kõik ära lahendab. Sügisel ilmub teine osa ja ma juba ootan.

pealkiri: "The Will of the Many"
autor: Islington, James
kirjastus: Saga Press
lehekülgede arv: 630
ilmumisaasta: 2023


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "The Will of the Many"

Goodreadsi hinnag: 4/5 


Liz Moore "The God of the Woods"



1975. aastal läheb lastelaagrist kaduma laaagri omanike kolmeteistaastane tütar Barbara van Laar. See pole tema vanemate jaoks esimene seesugune kogemus, neliteist aastat tagasi kadus nende poeg jäljetult. Ajalugu kordub, kas on tegutsemas sama kurjategija?
See on kadunud laste (mõrva)lugu, milles on nii palju valusaid aspekte, vastastikku süüdistamist ja sõrmega näitamist. Suurepäraselt kirjutatud ja mulle meeldis.

pealkiri: "The God of the Woods"
autor: Moore, Liz
kirjastus: Riverhead Books
lehekülgede arv: 478
ilmumisaasta: 2024

eesti keeles: "Metsajumal"
saksa keeles: "Der Gott des Waldes"

Goodreadsi hinnag: 5/5 


  

10 mai 2025

Devney Perry "Shield of Sparrows"


Quentise kuningriigi printsess Mae peaks abielluma Turah prints Xavieriga. Enne lepingu allakirjutamist nõuab prints naiseks hoopis Mae vanemat õde Odessat. Kuningal pole valikut. Odessa ja Xavier abielluvad ning purjetavad koos pidevalt üle printsi õla piiluva kaitsja Guardianiga õnneliku tuleviku poole. Tulevast õnne tumestab vaid fakt, et prints ei tunne oma naise vastu mingit huvi ja Guardiani-Odessa vahel on vihkamise-armastuse suhe. 
Kujundus on imeilus, aga sisu pole. Algus oli paljutõotav, aga suurem osa raamatust on lihtsalt igav ja stereotüüpne. Lugu läheb lõpuks käima ja huvitavaks viimastel lehekülgedel ja siis lõppes raamat ära. 
Autorit võrreldakse Rebecca Yarrose ning Sarah J. Maasiga, kuid ma näen sarnasust vaid loo kondikavas ning tegelastes. "Shield of Sparrows" on ebaoriginaalne ning lihtsalt igav, aga näeb riiulis hea välja ja see on kindlasti põhjus, miks paljud (mina sealhulgas) selle endale ostavad. Lugemiseks ei soovita.

pealkiri: "Shield of Sparrows"
autor: Perry, Devney
kirjastus: Entangled: 
lehekülgede arv: 528 
ilmumisaasta: 2025


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Shield of Sparrows"

Goodreadsi hinnag: 2/5 


06 mai 2025

Edmund Crispin "Kadunud mänguasjapood" (III)


Luuletaja Richard Cadogan tunneb, et tema ellu on hädasti vaja muutust ja põnevust. Mõlema leidmiseks sõidab ta Oxfordi puhkusele. Kohalejõudes koperdab ta mänguasjapoes laiba otsa, saab löögi vastu pead, teadvusele tulles põgeneb majast ning pöördub ametijõudude poole. Politsei suhtub ta juttu skeptiliselt, sest Richardi nimetatud hoones asub hoopis toidupood ning surnukeha pole samuti kuskil näha. 
Nii tulebki appi Richardi ülikoolikaaslane, Oxfordi õppejõud ning isehakanud detektiiv Gervase Fen. Viimane on täpselt õige mees Richardi hämmastavat lugu uskuma ning üheskoos asutakse laipa ning mõrvarit taga ajama.
Sündmustik on paigutatud aastasse 1938, kuid raamat ilmus 1946. Jantlik ja veidi jabur, kirjastiililt "Kolm meest paadis, koerast rääkimata" raamatut meenutav. Kuid lõpuosas, kui kõik tegelased mõrvari otsingutele kiirustavad, meenus ka vana film "Mad, Mad World". 
Kuna tegevus toimub Oxfordis, siis on see tarkuseteri puistavaid inimesi küllaga täis, mina nii haritud pole ja pidin ääremärkustest abi otsima. Küllap oleks ilma ka hakkama saanud, sest sündmustikust arusaamist need ei mõjuta. Mulle meeldis, oli mõnusalt teistsugune lugemine.

pealkiri: "Kadunud mänguasjapood"
autor: Crispin, Edmund
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 240
ilmumisaasta: 2024 (esmatrükk 1946)


inglise keeles: "The Moving Toyshop"
saksa keeles: "Der Wandernde Spielzeugladen"

Goodreadsi hinnag: 3.5/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

05 mai 2025

Tan Twan Eng "Uste maja"


1921. aasta Briti koloonia Penangi saarel. Kuulus kirjanik W. Somerset Maugham ehk Willie tuleb koos oma sekretäri Geraldiga vanale sõbrale Robertile ja ta naisele Lesley'le külla. 
Maugham on tõsises rahahädas ja otsib oma uue teose jaoks inspiratsiooni. Lesley jutustab talle skandaalseid lugusid nii enda isiklikust, kui kohalikust elust, isegi mõrv tuleb jutuks. Jääb mõistetamatuks, miks ta seda teeb - kirjanik paneb ju kuuldu ükskord kuhugi teistele lugemiseks kirja ning inimesed oskavad üks ja üks kokku panna. Mõtlen, et võibolla oli tal lihtsalt vaja neid saladusi kellegile räägida, kõrvalseisjale, kes kirjeldatud sündmuste ning inimestega mitte kuidagi seotud pole.
Enamik raamatu tegelasi elavad saladusi täis elu. Kuigi seda otse välja ei öelda, on kõigile, kel silmad peas, selge, et Gerald on Willie armuke. Praegu võiksime imestada, et miks seda varjata, kuid tegelaste otsuste-valikute taustal tasub meenutada 1895. aastal toimunud Oscar Wilde'i kohtuprotsessi. Kirjanik mõisteti  homoseksuaalse "kõlvatuse" eest kaheks aastaks sünnitöövanglasse. Pärast vabanemist elas ta veel vaid kaks aastat ning suri vaesuses. Wilde oli 46 aastane. Meie Robert ja Willie oleksid sellest kohtuprotsessit teadlikud olnud ja kas saab siis neile nende valikuid ette heita.
Lummav raamat ja suurepärane tõlge. Nii väga tahaksin öelda midagi väga põhjapanevat ja analüüsivat, kuid tunnen tõesti, et ei oska. Raamatut kätte võttes ei osanud oodata, et see mulle nii väga meeldib. Südamest soovitan.

pealkiri: "Uste maja"
autor: Eng, Tan Twan
tõlkija: Randus, Tiina
kirjastus: Varrak
lehekülgede arv: 352
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: "The House of Doors"
saksa keeles: "Das Haus der Türen"

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!***

28 aprill 2025

Ariel Lawhon "The Frozen River"


"The Frozen River" sündmused toetuvad ajaloolistele faktidele. Ämmaemand Martha Ballard elas 18. sajandil Usas, Maine'i osariigis ja jättis endast maha päeviku, millest autor omakorda inspiratsiooni sai. Ariel Lawhon märgib teose lõppsõnas, et raamatusse on segatud ka ta omaloomingut, sest Martha oli oma päevikusissekannetes väga napisõnaline. 
Mõnes mõttes võib seda pidada ajalooliseks kriminaalromaaniks, sest loo keskmes on vägistamine ning mõrv. Kohaliku kirikuõpetaja naine väidab, et kaks meest vägistasid ta ning nüüd leitakse üks neist jõest surnuna ja ilmselgelt ei surnud ta loomulikku surma. Martha on loo keskmes ning ei saa enne rahu kui mõrvar üles leitud. 
Selle raamatu lugemisel langesin iseenda uudishimu ohvriks. Internetist otsides sain lõpplahenduse juba enne teada ja huvi lugeda vähenes märgatavalt. Ärge teie sama viga tehke. Raamat on hea ja mitmed inimesed, kes seda lugesid, ütlesid, et nad ei saanud seda käest panna ning pidid öötundidest lisa võtma, et läbi saada.

pealkiri: "The Frozen River"
autor: Lawhon, Ariel
kirjastus: Doubleday
lehekülgede arv: 432
ilmumisaasta: 2023

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Der gefrorene Fluss"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

24 aprill 2025

Liz Moore "Pikk ergas jõgi"


Kaks õde. Üks neist politseinik (Mickey) teine narkomaan (Kasey) Philadelphia probleemne, sõltlasi täis Kensingtoni linnaosa. 
See on ühe keerulise perekonna väga valus lugu. Üks paremaid, aga ka emotsionaalselt raskemaid raamatuid, mida ma viimasel ajal lugenud olen. 

pealkiri: "Pikk ergas jõgi"
autor: Moore, Liz
tõlkija: Laur, Eve
kirjastus: Rahva Raamat
lehekülgede arv: 528
ilmumisaasta: 2022 (esmatrükk 2020)


inglise keeles: "Long Bright River"
saksa keeles: "Long Bright River"

Goodreadsi hinnag: 5/5 



23 aprill 2025

Emily Henry "Great Big Beautiful Life"


Tegelasteks on Margaret (aastakümneid avalikuse eest varjul olnud endine seltskonnatäht) ja kaks omavahel, Margareti elulooraamatu kirjutamise õiguse eest võitlevat ajakirjanikku. Alice Scott on pigem kollase ajakirjanduse esindaja, Hayden Anderson aga Pulitzeriga pärjatud. Kumbki pole teise kohalolekust vaimustunud, kuid ei suuda ka ahvatlevale pakkumisele vastu panna.  Neil on kuu aega Margareti intervjueerida, oma versioon kirja panna ning lõpuks valib naine, kes siis tema mälestusi kirjutama hakkab. 
Olin eelnevalt lugenud sama autori "Rannaraamatut" ning ootasin, et Alice'i ja Haydeni omavaheline suhtlemine on midagi sarnast kui seal, kuid "Great Big Beautiful Life" on Margareti raamat. Alice ja Hayden jäävad kahvatuteks kõrvaltegelasteks ning nende suhe ei tule küll üllatusena, kuid mõjub ebausutavana. Küllap seepärast, et see ei arene lugeja silmade ees, vaid kuskil tagaplaanil. 
Siiski sai raamat mu käest kõrge hinnangu, sest Margareti lugu meeldis mulle väga.

pealkiri: "Great Big Beautiful Life"
autor: Henry, Emily
kirjastus: Berkley
lehekülgede arv: 384
ilmumisaasta: 2025


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Great Big Beautiful Life"

Goodreadsi hinnag: 4.5/5 

19 aprill 2025

Abby Jimenez "Just for the Summer" (III)


Justin on kui äraneetud - iga tüdruk, kellega tal on suhe, leiab pärast nende lahkuminekut selle "õige". Meeltesegaduses kirjutab ta oma probleemist Redditis ning lõpuks teavad sellest kõik, kes vähegi internetis ringi liiguvad. Tema lugu juhtub lugema ka medõde Emma, kes arvab endal sama needust peal olevat. Loogikat kasutades on ju mõistetav, et kui nad teineteisega natuke aega käiksid, siis pärast lahkuminekut leiaksid nad mõlemad oma hingesugulased.
Mõeldud tehtud, Emma tuleb suveks Justini lähedale tööle ning nad on suveromanssiks valmis. Asi ei lähe muidugi plaanide kohaselt.
Tegelastest meeldis Justin väga, Emma jäi natuke pealiskaudseks. Teistsuguse žanri  puhul oleksin eelistanuks ma teistsugust lõppu, sest minu jaoks polnud usutav, et Emma oma pikaajalisest traumast vaid lühikese teraapiaga välja tuleb. Kuid armastustomaani puhul on selge, et paar peab uuesti kokku saama.
Kuigi põhitähelepanu on armastusel, käsitletakse siin ka päris tõsiseid ja valulikke teemasid, mis võivad mõnele lugejale rasked olla. Samas tasakaalustas huumor selle ilusti ära. Mulle väga meeldis. 

pealkiri:  "Just for the Summer"
autor: Jimenez, Abby
kirjastus: BOTM
lehekülgede arv: 432
ilmumisaasta: 2024

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Just for the Summer"

Goodreadsi hinnag: 5/5

Rachel Greenlaw "The Woodsmoke Women's Book of Spells"


Woodsmoke's on elanud juba mitu põlvkonda Morgani naisi Mõni kutsuks neid nõidadeks, mõni lihtsalt ravitsejaks. Praegu elab seal vaid eakas Cora Morgan, kelle õetütretütar Carrie põgenes kümne aasta eest kodust. Nüüd on tagasi, sest vanaema pärandusega tuleb midagi ette võtta. Ta plaan on lihtne - kõpitseb maja üles ja müüb maha. Teda aitab salapärane Matthieu, kes ennustuse kohaselt kevadise sulaga kaob ning Carrie südame igaveseks murrab. 
Carrie suhtes Coraga pole kuigi head, sest viimane on lapsest peale vihane olnud, et perekonna tarkuseraamat pärandati ta vanemale õele, mitte talle ja nüüd läheb raamat Carrie'le edasi. 
Armas ja (natuke liiga) lihtne lugu, milles kogu su suguvõsa saatus on ette määratud ja tahad või ei taha, pead sa lõpuks ikkagi selle tee valima. Raamat oleks võinud olla palju parem. Kui ma loen seda sorti maagiaga seotud teoseid, siis tahan, et autor suudaks mind oma loodud maailma täielikult uskuma panna ja sada protsenti veenda, et kõik see võlukunst, millest ta kirjutab, on tegelikult olemas ning tõsi. Antud kirjanik mind veenda ei suutnud. Kirjeldatud maagia jäi vanarahvajuttude tasemele, st sa järgid ja kordad, aga kas sa ka tegelikult usud? Näiteks, kolm korda üle õla sülitades, kas tõesti usud, et hoiad sellega halva ära või teed seda, sest sulle on nii õpetatud? Täpselt sama tunne oli mul selle raamatuga, kogu  siinset "maagiat" saanuks seletada nii vanarahvajuttude või juhustega. 

pealkiri: "The Woodsmoke Women's Book of Spells"
autor: Greenlaw, Rachel
kirjastus: Avon
lehekülgede arv: 320
ilmumisaasta: 2024


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 2.5/5


31 märts 2025

Bianca Pitzorno "Unistus õmblusmasinast"


"Unistus õmblusmasinast" viib meid 20. sajandi alguse Sardiiniasse. Minategelane on nimetuks jääv õmblejanna, kes juba lapsest saati vanaema kõrval kodust-kodusse käies, õmblustöid tehes, elatist teenib. Kuigi mõned tegelased liiguvad koos jutustajaga algusest lõpuni kaasa, on raamat üles ehitatud nii, et igas osas kohtume erinevate klientidega. Igaüks neist on heas või halvas mõttes eriline. Mõni jätab sooja tunde südamesse, näiteks kõrgest soost Esther, kellest saab me õmblejanna toetaja ning sõber. Teiste puhul oled rahul, et nad said oma uhkeldamise eest väärilise karistuse.
Väga hea ja kiire lugemine. See oli täpselt selline raamat, mida ma Varraku ajaviiteromaanisarjast ootan. Ütlen seda ainult kiitusega, sest minu jaoks seostub nimetatud sari mitte ülearu läägete, heade naistekatega. Pitzorno teos on just selline. Lisaks ajaloolisele taustale meeldis mulle, et autor valis peategelaseks õmblejanna, kelle roll andis võimaluse erinevaid inimesi kõrvalt vaadata ja analüüsida. 
Ainuke etteheide oleks lõpp. Oleksin tahtnud pikemalt lahtikirjutatut, epiloogist jäi väheseks. Kui sellelt autorilt midagi veel tõlgitaks, siis loeksin meelsasti. 

pealkiri: "Unistus õmblusmasinast"
autor: Pitzorno, Bianca
tõlkija: Laanela, Cathy
kirjastus: Varrak
lehekülgede arv: 208
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: "The Seamstress of Sardinia"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!**


22 märts 2025

Rebecca Yarros "Onyx Storm" (III)


Ma pole kindel, millal kirjaniku leping muutus ning plaanitud triloogiast sai viieraamatuline sari. Igal juhul liikus käesolev sarja viimasest raamatust lupsti keskmiseks ning see ei tule "Onyx Storm'ile" kasuks. Algus on tugev, kuid raamat on liiga pikk ning venitatud. Mind ei huvitanud need erinevad piirkonnad ning ninatargast Violet. Kõik, millega mind "Fourth Wing" võlus, on  kadunud. Ei ole enam pahuraid lohesid ning Violeti ja Xadeni suhe on põhimõtteliselt suluseisus. 
... ja siis tuleb lõpupeatükk, mis muidugi paneb neljandat raamatut ootama. Selle ilmumise kuupäev pole kahjuks veel teada. 

pealkiri: "Onyx Storm"
autor: Yarros, Rebecca
kirjastus: Red Tower Books
lehekülgede arv: 527
ilmumisaasta: 2025


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Onyx Storm"

Goodreadsi hinnag: 2.5/5 

Sarja esimesest raamatust kirjutasin siin. Teisest aga siin.

Rebecca Yarros "Iron Flame" (II)


Sarja esimesest raamatust kirjutasin siin. "Fourth Wing" lõppes nii suure üllatusega, et ootasin käesoleva lugemist väga ja Violeti-Xadeni suhet kõrvalejättes, meeldis mulle ka see raamat päris hästi. Ma ei taha sisust kirjutada, sest palju tahavad veel ise lugeda ja avastada, seepärast panen pigem kirja, miks need kaks mulle närvidele käisid. Lühidalt, ma ei kannata kollanokki, kes arvavad, et nad teavad elust ja maailmast kõike ning vanemad inimesed ei tea midagi. Teiseks, ma ei arva, et inimesed peaksid oma partnerist kõike teadma, eriti kui on tegemist teiste heaolekut puudutavate saladustega, aga terve raamat käis mingi vaidlus "usalduse" pärast. Las teisel inimesel ometi rahus olla.

pealkiri: "Iron Flame"
autor: Yarros, Rebecca
kirjastus: Entangled: Red Tower Books
lehekülgede arv: 623
ilmumisaasta: 2023

eesti keeles: "Raudne leek"
saksa keeles: "Iron Flame. Flammenkeküsst"

Goodreadsi hinnag: 3/5 

21 märts 2025

Alison Espach "The Wedding People"


Ühel imekaunil päeval saabub Rhode Islandil asuvasse hotelli rohelises kleidis naine. Phoebe broneeris toa vaid üheks ööks. Siit liigub ta edasi surnukuuri, sest tal pole plaanis mitte romantiline nädalalõpp, vaid enesetapp. Niisuguse otsuseni viisid teda mitmed valusad elusündmused - raseduse katkemine ning tõdemus, et temast ei saa kunagi ema; abikaasa poolne petmine ning sellele järgnev abielulahutus; koroonaviirus ja liikumispiirangud ning depressioon.
Phoebe enesetapuplaan kattub hotellis peatuva pulmaseltskonna suurejoonelise, nädalapikkuse graafikuga. Pruut Lila ei taha Phoebe plaanidest kuuldagi ning suudab teda nii kaasata, et naine otsustab edasi elada. Järgneb parasjagu kummaline ja jabur nädal. 
Raamat, mida ma üldse lugeda ei tahtnud. Ei kutsunud mind ei kaanepilt ega sisukirjeldus. Kuid siis valiti see mu raamatuklubi raamatuks ning läbi ma ta lugesin ja meeldis väga. Kuigi siin käsitletakse palju valusaid teemasid - viljatus, petmine, lahutus, surm ja vähk, siis suudab autor seda teha läbi (musta) huumori prisma. Kui lugu käima läks, siis oli väga raske käest panna ja ma ei vaata pandakarusid enam kunagi sama pilguga. 

pealkiri: "The Wedding People"
autor: Espach, Alison
kirjastus: Henry Holt and Co
lehekülgede arv: 2024
ilmumisaasta: 367

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4.5/5 

02 märts 2025

Johanna Venho "Sügisraamat"


Raamatus on kaks peategelast. Esimene neist on tuntud kunstnik Tove Jansson, kes veedab suved koos kaaslase Tuulikkiga Klovharu saarel. Tavaliselt tulid nad mais ning lahkusid augusti lõpus. "Sügisraamatu" sündmuste ajaks on kätte jõudnud nende viimane suvi saarel, aeg on teinud oma töö ja vanus ei lase neil enam seal elada. Viimase suve valguses tõmbab Tove otsi kokku ja vaatab oma elule tagasi, meenutab läbielatud sündmusi, ammukadunud ema ning kunstnikuteed. 
Maria on kahekümneaastane ökoloogiatudeng, kelle täiskasvanuelu on vastupidiselt Tovele, algamas. Kahjuks algab see valusate uudistega ema raskest haigusest. Ema soovitusel sõidab Maria Pellinki saarestikku suvepraktikale (Klovharu kuulub saarestikku), kus ta loodab oma iidoliga kohtuda ja võibolla küsida, kuidas emata edasi elada. See kaotusevalu on ju Tovele tuttav.
Minu jaoks oli see Tove raamat. Aastaid tagasi lugesin Tove Janssoni biograafiat, mille võtsin kokku lausega, et "Tegi tööd, aga armastust ei tulnud". Selle puudujäänud armastuse leidsin käesolevast raamatust - armastuse saare ja mere, ema, kunsti ning Tuulikki vastu. Mariast oli südamest kahju, aga antud juhul jäi ta lugu Tove varju ja võinuks ka raamatust välja jääda.
Imeilusti kirjutatud. Ma pole üldse üksiku saare tüüpi inimene, kuid pärast selle raamatu lugemist tekkis tunne, et võiks ju isegi proovida. Vähemalt paar päeva.

pealkiri: "Sügisraamat"
autor: Venho, Johanna
tõlkija: Aareleid, Kai
kirjastus: Varrak
lehekülgede arv: 256
ilmumisaasta: 2023


inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!***






01 märts 2025

Claire Lombardo "The Most Fun We Ever Had"


Raamatu keskmes on Marilyn ja David Sorensoni perekond. Paralleelselt jooksevad kaks ajaliini, üks tänapäevas ja teine 1970ndatest, Marilyni-Davidi kohtumisest oleviku suunas. Juhuslikust tutvusest kasvab välja sügav armastus ning aastate jooksul lisanduvad perre neli tütart - Wendy, Violet, Liza ja Grace.
David ja Marilyn on ehedad, meeldivad tegeased. Autor märgib ühes intervjuus, et ta oma isa suri raamatu kirjutamise algfaasis, seepärast püüdis ta Davidit kirjutades austada isa mälestust ning kujutada tõeliselt head meest, pühendunud isa ja abikaasat. Üks tütardest heidab emale ette, et vanemad armastasid alati rohkem teineteist, kui oma lapsi ja mul tuleb selle arvamusega nõustuda.
Tütardest ei meeldinud mulle mitte ükski, nad kõik olid ebameeldivad inimesed (kui peaksin valima, kes natukenegi meeldis, siis valin Wendy) eriti Violet. Muud puudused suudaksin veel andestada, aga, et ta jätab teadlikult oma õe juurde minemata hetkeil, mil Wendy seda kõige enam vajab, seda mitte. Keegi ei taha neis olukordades (olen meelega hägune) minna, aga sa lähed, sest su õde vajab sind. Ka Wendy't on kerge vihata, kuid tegelikult on ta õdedest kõige lojaalsem ning tuleb hädas olevatele pereliikmele appi. Ülejäänute peale ma ei loodaks. Kõige enam elasin Jonah'le, Violeti adopeerimiseks ära antud pojale. Ma loodan, et ta leiab oma tee ja raja. 
Oli veider lugemiselamus, sest tavaliselt ei hoia mind lugemas teos, kus käsitletakse valusaid teemasid nagu lapse kaotus ja vähk ning ma ei suuda suuremat osa tegelastest kannatadagi. Polnud kerge lugemine pole, aga käest panna ka ei saanud. Ainuke etteheide oleks raamatu pikkus, Liza ja Grace'i osa oleks võinuks vabalt lühemaks kärpida.

pealkiri: "The Most Fun We Ever Had"
autor: Lombardo, Claire
kirjastus: Knopf Doubleday Publishing Group
lehekülgede arv: 640
ilmumisaasta: 2024 (esmatrükk 2019)


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Der größte Spaß, den wir je hatten"

Goodreadsi hinnag: 4/5


01 jaanuar 2025

2024. aasta kokkuvõte

Minu 2024. aastal loetud raamatud koos otselingiga postitusele.

15. V. E. Schwab "The Invisible Life of Addie LaRue" e.k "Addie LaRue nähtamatu elu"
27. Deborah Herkness "Discovery of Witches" (I) (ülelugemine)
28. Deborah Harkness "Shadow of Night" (II) (ülelugemine)
29. Deborah Harkness "Book of Life" (III) (ülelugemine)
57. Ben Aaranovitch "Foxglove Summer" (ülelugemine)
58. Ben Aaranovitch "Moon Over Soho" (ülelugemine)
59. Rebecca Yarros "Fourth Wing" (I) e.k. "Neljas tiib" (ülelugemine)