31 detsember 2023

2023. aasta kokkuvõte

Eelmine aasta algas väga edukalt, oli mitmeid plaane, kuid siis läks kõik allamäge, sest mõnikord on elus hetki, mil lihtsalt lugemine ei sobi. Siiski sain lõpuks päris korraliku hulga raamatuid kokku ja tagasivaadates lugesin palju häid teoseid. 
Suur tänu kirjastustele Eesti Raamat ja Varrak, et nii häid raamatuid avaldate ja neid minuga jagate. 

1. Isabel Allende "Violeta"
9. Dan Jones "The Templars: The Raise and Spectacular Fall of God's Holy Warriors" e.k. "Templirüütlid. Issanda sõdalasmunkade tõus ja langus" 
11. Kathryn Stockett "The Help" e. k. "Koduabiline"
50. Annabel Monaghan "Nora Goes Off Script" e.k. "Nora kaldub stsenaariumist kõrvale"
53. Ben Aaronovitch "Moon Over Soho" (II)
54. Ben Aaronovitch "Whispers Underground" (III)
55. Ben Aaronovitch "Broken Homes" (IV)
56. Jonathan Stroud "Screaming Staircase" (Lockwood & Co . I) (ülelugemine)
57. Jonathan Stroud "Whispering Skull" (Lockwood & Co . II) (ülelugemine)
58. Jonathan Stroud "Hallow Boy" (Lockwood & Co. III) (ülelugemine)
59. Jonathan Stroud "Empty Grave" (ülelugemine)
60. Jonathan Stroud "Creeping Shadow" (Lockwood & Co. IV) (ülelugemine)
61. Jonathan Stroud "Empty Grave" (Lockwood & Co. V) (ülelugemine)












25 detsember 2023

Saara Turunen "Arulagedad asjad"


"Arulagedad asjad" on mõnes mõttes täiesti tavaline ja tuttav lugu, kus poiss ja tüdruk armuvad ning oma suhet toimima panna üritavad. Nimetu naine on soomlanna ja mees hispaanlane, kes kohtuvad, kui soomlanna on Barcelonas vahetusüliõpilaseks. Kumbki ei soovi lõplikult teise riiki kolida ja nii kujuneb see aasta(kümnete) pikkuseks kaugsuhteks, kus helistatakse korra nädalas ja kokku saadakse vaid aegajalt. 
Käsitletav temaatika on mulle tuttav, sest olen ise mitteeestlasega abielus ja kolmandasse, st ei kummagi päritolumaale elama kolinud. Kuid iga suhe on erinev ja minu kogemust ei saa üks-ühele üle kanda. Olen seda meelt, et kaugsuhted toimivad siis, kui mõlemad pooled sellise elukorraldusega rahul on. Antud paari puhul oli naine algusest peale rahulolematu ja ülikriitiline, imestasin, et see üldse nii kaua kestis.
Raske on öelda, milline oleks olnud selle raamatu parim lõpp, kuid mulle meeldis see, mille autor kirjutas, sest lõpuks ometi julges naine suurema sammu ette võtta. 
Kui ma seda esimesel korral lugema hakkasin, siis ei tahtnud kuidagi minema hakata, kuid teisel korral haaras see mind kohe endasse ja enam lahti ei lasknud. Nii, et igal raamatul on oma aeg ja koht. Igaks juhuks siiski ütlen, et siin on juttu ka vähist ning surmast. 

pealkiri:  "Arulagedad asjad"
autor: Turunen, Saara
tõlkija: Lemendik, Helena
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 258
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916123539

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***





23 detsember 2023

Ellen Marie Wiseman "The Lost Girls of Willowbrook"


Willowbrook oli vaimupuudega lastele mõeldud hooldekodu New Yorgis, mis tegutses 1947-1987. Asutus oli mõeldud 4000 inimesele, kuid 1965. aastal elas seal 6000 patsienti. 1972. aastal tegi reporter Gerardo Riviera Willowbrookist uudisteloo, mis paljastas asutuse kohutava seisukorra - ülerahvastatuse, puudulikud hügieenitingimused, seksuaalse ja füüsilise vägivalla jne. Siiski, läks veel aastaid enne, kui Willowbrook lõpuks 1987. aastal suleti.
Just selle asutuse ongi autor valinud oma raamatu tegevuskohaks. Peategelasel Sage'il oli identne kaksikõde Rosemary, kes kuus aastat tagasi kopsupõletikku suri. Ootamatult saab Sage teada, et ta kasuisa ja nüüdseks surnud ema valetasid talle, Rosemary ei surnud, vaid paigutati hoopis Willowbrooki. Nüüd on ta sealt kadunud ja keegi ei suuda teda leida.
Sage otsustab ise kohale minna ja õde otsida. Ta ei jõua kuigi kaugele, sest asutuse töötajad peavad teda Rosemaryks ja lukustavad ta Willowbrooki. Mitte keegi ei usu, kui ta püüab neile seletada, et ta pole Rosemary.
Raamat toetub väga palju šokeerivale, Willowbrooki keskkonnale ja seda kõrvale jättes tundub Sage-Rosemary lugu natuke kehv. Lugedes jäi mulje, et Sage oli hooldekodus ülipikka aega, sest sellesse perioodi mahtus nii palju, kuid tegelikult juhtus kõik väga kiiresti, kahe nädala jooksul. Tegelase vaatenurgast vaadates on lühike aeg muidugi parem, aga usutavuse seisukohast muudab see loo nõrgemaks. Kuid ma ei kahetse lugemist, sest see suunas mind päris Willowbrooki kohta täpsemalt lugema. 

pealkiri: "The Lost Girls of Willowbrook"
autor: Wiseman, Ellen Marie
kirjastus: Kensington
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 355
ilmumisaasta: 2022
ISBN-10: 1496715888
ISBN-13: 9781496715883

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

18 november 2023

Annabel Monaghan "Nora Goes Off Script"


Kahe lapsega lahutatud üksikema Nora tööks on romantikakanalile läägete filmistenaariumite kirjutamine. Need kõik käivad ju ühe ja sama kondikava alusel, täida vaid vajalikud lüngad ja vaheta nimed ära. 
Pärast lahutust otsustas ta oma enda abielu-lahutuse loo üles kirjutada ja tulemuseks on hoopis midagi sügavamat ning teistsugust. Hollywood ostis stsenaariumi filmiõigused ja meeskond tuleb seda Nora tagaaias filmima. Teised lahkuvad pärast kahte tööpäeva, kuid meespeategelast mängiv kuulus ja seksikas filmistaar Leo palub Noralt luba natuke kauemaks jääda ning edasi oskate juba ise arvata kuhu suunas lugu liigub... või ei liigu.
Kolleeg surus pihku ja soovitas soojalt. Kui aus olla, siis olin veidi skeptiline, sest tema lemmikautoriks on kirjanik, kes mulle viimasel ajal eriti peale ei lähe. Hakkasin siis õhtul lugema, sest pidin raamatu tagasi viima ja ei suutnud enam käest panna. 
Objektiivselt võttes on raamatus muidugi detaile, mis kohe mitte kuidagi ei saa tõsi olla. Näiteks see, et kuulus filmistaar saab nädalaid kuskil pisikeses linnakeses nii elada, et kõmureporterid välja ei ilmu? Aga antud teose puhul vaatasin puudujääkidest mööda ja nautisin lugu just täpselt sellisena nagu see oli. 
Kergeks ja mõnusaks lugemiseks suurepärane. 

pealkiri: "Nora Goes Off Script"
autor: Monaghan, Annabel
kirjastus: G. P. Putnam's Sons
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 304
ilmumisaasta: 2023

ISBN-10: 0593420055
ISBN-13: 9780593420058

eesti keeles: "Nora kaldub stsenaariumist kõrvale"
saksa keeles: "Immer wenn die Sonne aufgeht"

Goodreadsi hinnag: 4.5/5

15 november 2023

Lisa Jewell "Tol ööl, kui ta kadus"



2017. aastal lähevad noored lapsevanemad Tallulah ja Zack peole ning jätavad poja Tallulah ema Kimi hoida. Hommikuks neid kodus pole. Viimasena nägid sõbrad neid metsas asuva Dark Place'i nimelise häärberi poole minemas ja nüüd on mõlemad jäljetult kadunud. Keegi ei tea, kas neil sai vanemaks olemiseks lihtsalt isu täis või on nendega midagi juhtunud.
Aasta hiljem kolivad samasse piirkonda Sophie ja Shaun. Viimane on internaatkooli uus direktor ja Sophie loomingulises kriisis krimikirjanik. 
Ühel päeval leiab Sophie oma jalutuskäigul sildi, millel on maa poole osutav nool ja sõnad "kaeva siit". Loomulikult ta kaevabki ja maa seest tuleb välja kihlasõrmus. Sophie pole mitte asjata krimikirjanik ja hakkab leidu ning sellest tulenevalt ka noorte kadumist lähemalt uurima. Tuleb välja, et Zack olevat selle sõrmuse enne kadumist ostnud ja plaaninud Tallulah't omale naiseks paluda. 
See on mul teine Lisa Jewelli raamat ja näib, et ühe asja peale võib tema puhul küll kindel olla - mitte keegi ja mitte miski pole see, mida sa arvad olevat ning lõpp on seesugune üllatus, et seda ära arvata on raske. Kui järgmisel hommikul vaja vara tõusta, siis ärge parem õhtul lugemist alustage, raske on käest panna ja pooleli jätta. 

pealkiri: "Tol ööl, kui ta kadus"
autor: Jewell, Lisa
tõlkija: Mikk, Nele
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 354
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916124505

inglise keeles: "The Night She Disappeared"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Samalt autorilt olen lugenud veel: 

23 oktoober 2023

Anne Berest "The Postcard"


Autori emale Léliale saabus 2003. aastal postkaart, millele on kirjutatud vaid saaja nimi-aadress ja neli nime - Ephraïm, Emma, Noémie ja Jacques. Need nimed on Léliale tuttavad, esimesed kaks on ta vanavanemad ja teised ta tädi ning onu. Kõik neli hukkusid 1942. aastal Auschwitzis. Pere kolmas laps, Lélia ema, Myriam pääses laagrisse saatmisest vaid õnneliku juhuse läbi.
Viisteist aasta hiljem otsustab Anne Berest selle postkaarti üles kaevata ning lõpuks välja selgitada, kes selle saatis ja miks. Järgneb lugu Rabinovitchide perekonnast, kes püüdis maailmas oma kohta leida ja rahulikku elada. Nad põgenesid pärast revolutsiooni Venemaalt, elasid vahepeal nii Lätis kui Palestiinas ja lõpetasid Prantsumaal, kust nad Auschwitzi viidi.
Ühelt poolt on see õnnetu, jõhkralt mõrvatud juudi perekonna lugu, kuid samas räägib see ka Myriamist, kes peab oma ellujäänu staatusega edasi elama. Ja paralleelselt oma perekonna tausta uurimisega, otsib Anne tegelikult ka iseennast. Nende peres pole religioon kunagi mingit rolli mänginud, ta pole end kunagi juudina teadvustanud ega selle kultuuriga üldse tuttav. Mis tähendab olla juut maailmas, kus isegi pärast sõja lõppu pole juudiviha kuhugi kadunud?
See ongi Anne Beresti perekonna lugu (kui internetist otsite, siis leiate ka pildi postkaartist, millest see otsing alguse sai). Kindlasti segas ta siia ka ilukirjandusliku osa,  sest juhtunud sündmuste osalised pole enam elavate kirjas, kuid tulemuseks on terviklik ja väga hea raamat. "The Postcard" saab minult poolt kindla soovituse.

pealkiri: "The Postcard"
autor: Berest, Anne
kirjastus: Europa Editions
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 464
ilmumisaasta: 2023 

ISBN-13: 9781609458386

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Die Postkarte"

Goodreadsi hinnag: 5/5 

Frans G. Bengtsson "Orm Punane"


X - XI sajandi vahetus. Orm on perekonna noorim ja hädiseim poeg, selline natuke memmekas, keda ema ei taha merele lasta. Ta seiklused algavad kodust röövimisega ja edasised läbielamised on kirevad. Muuhulgas juhtub Orm orjana laevale aerutama, kui valitseja isiklikuks ihukaitsjaks ning lõpuks printsessi kaasaks.
See on lustlik viikingite lugu, kus peategelaseks on natuke ebatavaline meesterahvas, sest kes on enne kuulnud, et kangelane end iga väiksemagi vigastuse peale surmasuus olevat arvab. Mõnes mõttes meenutas mulle "Sinuhed", nii peategelase kui autori kirjutamisstiili poolest. 
Kuigi autor on sisse põiminud nii ajaloolisi isikuid, kui ka mütoloogiat, siis on ikkagi tegemist humoorika lähenemisega viikingiajale. Isegi suured õnnetused kõlavad Ormi suust vähemtõsised ja ületatavad. 
Mul ootas see raamat lugemist 1995. aastast, mil see eesti keeles esimest korda ilmus ja tänu Eesti Raamatu kordustrükile jõudis uuesti nimekirja. Hea, et jõudis, sest niisugust muhedat lugemist oligi mul hetkel tarvis. Soovitan teielgi!

pealkiri: "Orm Punane"
autor: Bengtsson, Frans G.
tõlkija: Saluäär, Anu
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline 
lehekülgede arv: 516
ilmumisaasta: 2022 (esmatrükid 1941 ja 1945)

ISBN-13: 9789916125304

inglise keeles: "The Long Ships"
saksa keeles: "Die Abenteuer des Röde Orm"

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Anders de la Motte, Måns Nilsson "Maakleri surm" (I)


Politseinik Peter Vinstonil saadetakse sundpuhkusele, stressi maandama ja närve rahustama. Nii sõidabki ta maale eksnaise juurde, oma teismelise tütre Amanda sünnipäevale.
Juba sünnipäevapeol selgub, et maalilises Österlani kogukonnas on suur tüli lahti. Maakler Jessie Anderson ostis rannas asuva maalapi ja lasi sinna inetu majamüraka ehitada. Uus ehitus ei sobi kohaliku stiiliga kuidagi kokku ja on külaseltsi inimestele pinnuks silmas. Jessie tegemisi saboteeritakse nii avalikult, kui ka anonüümselt. Kui ta surnuna leitakse ja juhtum lõpuks mõrvaks tunnistatakse, siis on kahtlusaluste ring lai ja Peter hakkab puhkusele vaatamata juhtumi uurimisel abistama.
Tavaliselt armastatakse raamatudetektiividele alkoholiviga külge kleepida, kuid Peteri omapäraks on ta monkilik pedantsus. Kohaliku politseiniku sõnu laenates on ta segu audiitorist ja Briti lordist. Seda viimast kindlasti Peteri riietumisstiilile viidates.
Olemuselt meenutas natuke "Midsomeri mõrvu", mille tegevus toimub ju samuti väikeses kohas. Mulle meeldis, sest tegelased olid elulised ja usutavad. Eriti kass.
Tahaksin juba sarja teist osa lugeda, sest huvitab, kuidas Tove ning Peteri koostöö areneb. Viimase puhkus kestab ju veel.

pealkiri: "Maakleri surm"
autor: De La Motte, Anders; Nilsson, Måns
tõlkija: Papp, Kadri
kirjastus: Varrak
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 341
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789985355619

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Der Tod macht Urlaub in Schweden"

Goodreadsi hinnag: 3.5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

22 oktoober 2023

Sally Page "Lugude hoidja"


Raamatu peategelane Janice on lugude koguja. Teda päriselt huvitabki, kuidas teistel läheb ning töö koristajana viib teda kokku erinevate inimestega. Igal kliendil on oma lugu, mõnel on see nukker, teisel jällegi rõõmsam. 
Tänu ühele oma kliendile satub Janice koristama eaka daami juurde, keda siinkohal nimetame "B-ks". Nende suhe on algusest peale väga keeruline, sest B. ei taha avalikult tunnistada, et tal on abi vaja ja teeb omalt poolt kõik, et Janice tööst loobuks. Sisimas teab B., et üksi ta enam hakkama ei saa, aga on liiga uhke, et seda tunnista. Nii mängib ta Janice'i uute lugude ihalusele ja meelitab ta tuhat ja üks öö muinasjutule sarnaselt igal korral osa salapärase naise loost rääkides, tagasi tulema.
"Lugude hoidja" on seda tüüpi raamat, millesse ma suhtun teatava ettevaatusega, sest mulle ei meeldi liiga ettearvatavad ja lääged lood. Käesolev seda õnneks polnud. Autor suutis piisavalt palju üllatavaid lahendusi sisse panna ja mitte täielikult oletatavas suunas liikuda. Mulle meeldis, et lõpuks võttis Janice end kokku ja muutis enda elu(loo) kulgu. Selle salapärase naise osa oleks minu poolest aga võinud ka välja jääda, selle funktsioonist saan aru, aga lugu ise mulle ei istunud. 
Hea lõpuga, soe ja südamlik raamat. 

pealkiri: "Lugude hoidja"
autor: Page, Sally
tõlkija: Arumäe, Ivika
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehkekaaneline
lehekülgede arv: 294
ilmumisaasta: 2023

ISBN-13: 9789916125847 

inglise keeles: "The Keeper of Stories"
saksa keeles: "Das Glück der Geschichtensammlerin"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"**



21 oktoober 2023

David Grann "Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI"


19. sajandi alguses leiti Usas, Oklahomas elavate Osage indiaanlaste maadelt naftat ning kõik suguharu liikmed said selle müügitulust oma osa. 
Paberil peal olid kõik väga rikkad, reaalselt aga mitte, sest neil polnud oma rahale juurdepääsu. Nimelt oli Usa valitsus arvamusel, et puhtaverelised indiaanlased on kui lapsed, kes ei oska rahaga mõistlikult ringi käia. Lahenduseks oli neile kohaliku kogukonna valgete seast nö. kaitsja määrata, kes siis iga rahakulutamise soovi üle vaatab ja vastavalt, kas kinnitab või tagasi lükkab. Kuna naftarahade osalust sai edasi pärandada ka mitteindiaanlastele, siis edasi juhtus täpselt see, mida oligi oodata - nn. kaitsjad muutusid rahaahneks ja hakkasid oma eeskoste all olevaid inimesi maha nottima ja nende osalust endale pärandama. Natukenegi valgetega segunenud inimesi peeti kompetentseteks. 
Käsitletav teema on kõike muud kui kerge meelelahutus, aga raamat on väga hästi loetav. Kuna tegemist on päriselt aset leidnud sündmustega, siis on teoses ka ohtralt pildimaterjale, mis mainitud inimesed reaalsemaks teeb.
Ma jõudsin lugemiseni tänu filmi reklaamile ja olen väga õnnelik, et nii läks. Minu silmaring on nüüd palju laiem, sest autor kirjutab ka mõrvade tausta rohkem lahti. Teadsin ju ennegi, et ameeriklased ei kohelnud indiaanlasi hästi, kuid täpsemad teadmised puudusid. See lünk sain nüüd natuke täidetud.

pealkiri: "Killers of Flower Moon" David Grann "Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI" 
autor: Grann, David
kirjastus: Simon & Schuster India
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 339
ilmumisaasta: 2018

ISBN-10: 0857209035
ISBN-13: 9780857209030

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Das Verbrechen: Die wahre Geschichte hinter der spektakulärsten Mordserie Amerikas.

Goodreadsi hinnag: 5/5 


24 september 2023

Alice Feeney "Daisy Darker"


Daisy Darker on väga eriline - ta sündis katkise südamega, mistõttu võib ta iga hetk surra. Perekonda kuuluvad veel isa Frank ja ema Nancy, kaks vanemat õde, Rose ning Lily ja vanaema ehk Nana. Kõrvaltvaadates tundub kõik ilus, kuid tegelikult on tegemist väga düsfunktsionaalse perekonnaga, kus ei ole ühtegi meeldivat inimest.
Nana sünnipäev on 31. oktoobril, mil Usas tähistatakse Halloweeni. Terve pere (lisandunud on endine naabripoiss Conor ja Lily tütar Trixie) tuleb koju ta 80ndat sünnipäeva pidama. Kunagi ennustati Nanale, et ta ei ela kauem, kui kaheksakümne aastaseks ja nii ei tule lugejale erilise üllatusena, kui ta täpselt keskööl sureb. Kuid lisame nüüd siia, et Nana maja asub üksikul saarel, kust ei ole tõusu pärast veel tunde võimalik lahkuda ning tegemist polnud loomuliku surmaga, vaid hoopis mõrvaga. Hakkab juba looma, eks ju? 
See on raamat, mida tuleks lugeda ühe hooga, mitte jupikeste kaupa, sest vaid nii on lugu kõige mõjuvam. Mina lugesin mitmel päeval ja natuke kahetsen oma valikut, sest nii oli mul aega loetu üle järelemõelda ja analüüsida. 
Lõpus on kolm suurt avastust. Autor on saanud inspiratsiooni ühes väga kuulsast kriminullist ja toda teost hästi tundes, polnud "Daisy Darker" mõnes mõttes nii suur üllatus, kui autor võibolla lootis. Teise arvasin samuti ära, kuid kolmas tuli tõepoolest üllatusena. 
Soovitan, see oli mõnusalt hirmutav ja köitev raamat.

pealkiri: "Daisy Darker"
autor: Feeney, Alice
kirjastus: Flatiron Books
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 352
ilmumisaasta: 2022

ISBN-10: 1250877067
ISBN-13: 9781250877062

eesti keeles: "Daisy Darker"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5

17 september 2023

Helena Dixon "Mõrv Dolphini Hotellis" (I)


1933. aasta Inglismaal. Vanaema usaldab oma hotelli juhtimise ajutiselt lapselapse Kitty Underhay kätte. Kitty on täiesti veendunud, et saab kõigega ideaalselt hakkama ja küllap saakski, kuid siis murtakse nii tema, kui vanaema tuppa sisse ja linna levivad kuulujutud kadunud rubiinist. Kitty teeb kõik endast oleneva, et hotelli mainet ja külalisi kaitsata ja õnneks on talle vanaema äraoleku ajal toeks hotelli uus turvaülem Matthew Bryant. 
Suvi on küll juba läbi, kuid kui otsite kerget suvist lugemist, siis on see raamat ideaalne - 30ndate Inglismaa, hotell, mõrv ja kaks noort inimest, mida veel tahta. Stiililt meenutab natuke Agatha Christiet, kuid helgem, st mõrvad ja kuriteod on küll olemas, kuid üldmulje on kergem. Kuna on tegemist esimesega uuest sarjast, siis võib oletada, et Kitty ja Matthew vahel hakkab midagi susisema ja mina plaanin küll edasi lugeda. 

pealkiri: "Mõrv Dolphini hotellis"
autor: Dixon, Helen 
tõlkija: Jälle, Ülle
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 252
ilmumisaasta: 2023 (esmatrükk 2019)

ISBN-13: 9789916703625

inglise keeles: "Murder at the Dolphin Hotel"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Colin Walsh "Kala"


Lugu "masendavast" Iirimaa väikelinnast, kus elavad kuus teismelist sõpra - Kala (õige nimega Katherine), Helen, Joe, Mush, Aiofe ja Aidan. Ühel päeval kaob Kala jäljetult ning keegi ei tea, mis temaga juhtus. Viisteist aastat hiljem saavad Helen, Joe ja Mush kodulinnas jälle kokku. Helenist on vahepeal saanud vabakutseline ajakirjanik, Joe'st muusik ja Mush töötab siiani ema kohvikus. Just sel ajal leitakse metsast Kala maised jäänused ning tema, nüüd juba mõrvajuhtum, tuleb uuesti päevakorda. 
Eestlasele on raamatu pealkiri huvitekitav, kuid siiski pole antud teoses üldsegi mitte veeolenditest juttu. "Kala" räägib elust kohas, kus su päritolu määrab su tuleviku ning rahuliku pealispinna all lokkab kuritegevus.
Loos on kolm jutustajat ning minevik ja olevik vahelduvad nii sujuvalt, et lugeja peab ise hoolikalt järge pidama, et aru saada, millal üks või teine sündmus toimub. 
Colin Walsh oskab väga hästi kirjutada ja põnevust üles kerida. Mulle väga meeldis, aga raamatut läbisaades olin pettunud,  Ei teagi, mida lõpult ootasin, aga tundsin, et mind on kuidagi petetud, eelnev oli nii hea, et ootasin vist erakordsemat lahendust. Siiski soovitan julgelt!

pealkiri: "Kala"
autor: Walsh, Colin
kirjastus: Doubleday
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 416
ilmumisaasta: 2023

ISBN-10: 0385549636
ISBN-13: 9780385549639

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

01 september 2023

Ann-Luise Bertell "Kodutalu"


See on Elofi lugu. Lugu poisist, kes kasvas vanemateta ning elas süütundega. Autor ei hellita lugejat, esimestest ridadest hakkab rõõmutu tõsielu pihta. Kannatusi jagub küllaga - isa surm ja Elofi enda raske haigus, sõda...
See raamat pole ei kergelt meelelahutuslik ega hea tuju loomiseks mõeldud. Samas tundus kuidagi nii oma ja tuttav, eestlastelegi ju on iseloomulik, et asjadest (kui) räägitakse (siis) lühidalt ja konkreetselt, pikalt heietamata ning ilustamata. 
Olin enda peale nii pahane, et selle une-eelseks lugemiseks võtsin, sest esiteks pole see häid unenägusid tekitav raamat, teiseks ei suutnud seda kuidagi käest panna, aga oli mul ju vaja järgmise päeva varahommikul tööle jõuda. Lausa hämmastav kui nauditav on teiste kannatustest lugeda. Kas enda elu tundub selle võrra ilusam? Küllap vist. 
Mulle väga meeldis ja loodan, et Eesti Raamat sellelt autorilt veel midagi tõlgib.

pealkiri: "Kodutalu"
autor: Bertell, Ann-Luise
tõlkija: Arnover, Tõnis
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 367
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916123928

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

31 august 2023

S. J. Bennett "Juhtum kolmele koerale" (II)


Kas teile meeldis kuninganna Elizabeth II? Siis on see raamat just teile, sest siin avalikustatakse kadunud monarhi varjatud oskused.
Kogu lugu algab kahe esmapilgul täiesti eraldiseisva juhtumiga. Buckinghami palee basseini äärest leitakse majapidajanna surnukeha ja kuninganna sõnul on paleest kadunud ka väike maal. Kas ja kuidas need juhtumid omavahel seotud on, tulebki välja selgitada.
Armas ja kerge lugemine. Mulle meeldis lugeda autori nägemust kuninglike pere liikmetest. Kuninganna mõjus sooja vanaemana, ta abikaasa natuke pahurana. Tagasivaates on muidugi veidi kurb ka, sest briti kuningakojas on palju muutunud ja ma ei kujuta ette, et praegune kuningas kuritegusid lahendama hakkaks. 
Soovitan neile, kellele meeldivad rahulikumad kriminullid ja otsivad teistsugust toimumiskohta. Kuningakotta ju nii tihti ei satu. Kui märkasite, siis see on sarja teine osa. Ma pole esimest osa lugenud, kuid see ei seganud.

pealkiri: "Juhtum kolmele koerale"
autor: Bennett, S. J. 
tõlkija: Keevallik, Sirje
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv:  324
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916124208

inglise keeles: "A Three Dog Problem"
saksa keeles: "Die unhöfliche Tote. Die Queen ermittelt"

Goodreadsi hinnag: 4/5

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Erin Sterling "The Ex Hex" (I)



Õpetlik lugu alkoholi kahjulikkusest ehk mis juhtub, kui alkoholijoobes võlukunstiga tegeleda. 
Vivienne Jones'i suur armastus Rhys Penhallow jättis ta maha. Sobivalt purjus ja kurbusest segi, otsustab Vivi, et parim lahendus olukorda lahendada ja südant ravida, on endisele poiss-sõbrale needus peale panna. Nõiaks olemisest peab ju midagi kasu ka olema.
Üheksa aastat hiljem on nii murtud süda, kui needuse pealepanek unustatud, kuid siis tuleb Rhys linna tagasi ning nende kahe taaskohtumine on "maagiline". 
Väga kerge ja lahe lugemine. Ei mingi kirjanduslik tipp, aga meelelahutuseks väga hea. Lubati kõnelevat kassi, kelles natuke pettusin. Eeldasin, et ta on veidi intelligentsem ja laiema sõnavaraga, aga võibolla on ta järgmiseks osaks sõnu juurde õppinud. 

pealkiri: "The Ex Hex"
autor: Sterling, Erin
kirjastus: Avon
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 308
ilmumisaasta: 2021

ISBN-10: 006302747X
ISBN-13: 9780063027473

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5 

Ewald Arenz "Suur suvi"


Raamatu sündmused leiavad aset Saksamaal, 1970nate lõpus (ma oletan, sest ajale viidatakse vaid läbi selle, mitu aastat Hitleri sõjast möödas). Peategelane Frieder kukkus matemaatika ja ladina keele eksamitel läbi ja nii peab ta koolivaheaja plaanitud perepuhkuse asemel hoopis vanaema ja vanaisa juures veetma ning tuupima. Loomulikult pole ta sellest eriti vaimustuses, kuid asjad kulgevad hoopis erinevalt, kui ta ette kujutas. Friederi suvesse mahuvad õppimise kõrval nii esimene armastus Beate, kui väga reaalsed elu õppetunnid. 
Üldmulje raamatust on suviselt kerge, kuid mitte mingil juhul roosamannaline. Meenutas mulle suvist, vaikset ja tudengitetühja Tartut, kus toimuvad ikkagi olulised sündmused, aga päikesepaistes natuke aeglasemalt ja laisemalt. 
Raske on sõnadesse panna, kui väga see raamat mulle meeldis. Autoril on ülimõnus stiil, lugesin paralleelselt saksakeelset originaali ja eestikeelset tõlget ja nüüd igatsen niiväga ühte mõnusat, noorpõlve suve. 

pealkiri: "Suur suvi"
autor: Arenz, Ewald
tõlkija: Pääsuke, Piret
kirjastus: Varrak
formaat:
 kõvakaaneline 
lehekülgede arv: 240
ilmumisaasta: 2023

ISBN-10: 9985357191
ISBN-13: 9789985357194

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Der grosse Sommer"

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

18 august 2023

Lucy Worsley "Agatha Christie: tabamatu olemusega naine"


Agatha Christie teosed on minu elus olnud nii kaua, kui ma mäletan, kapsastunud Paddingtoni raamat on siiani riiulis. Nii tahtsin seda teost ka kindlasti lugeda, sest kas pole mitte põnev teada saada, milline inimene nii head krimkad ja vaimustavad tegelased, nagu Hercule Poirot ning mrs. Marple välja mõtles?
Kahjuks pettusin natuke. Lucy Worsely raamatut oli küll väga huvitav lugeda, eriti nautisin ta kirjeldusi Agatha lapse- ja neiupõlvest, kuid lõpeks jäi Agatha Christie ikkagi minu jaoks kaugeks ja tundmatuks. Nii, et vähemalt peakiri on väga sobivalt valitud, sest mina küll ei julge, isegi pärast raamatu läbilugemist öelda, et tean, milline inimene ta oli. Samas, kui mõtlema hakata, kas pole krimilugude kuningannale sobiv ka pärast surma salapäraseks jääda?
Ja siia, ülilühikese postituse lõppu küsiksin, mis on teie lemmikuim Agatha Christie raamat? Minu oma on "Tuhkur hobune".

pealkiri: "Agatha Christie: tabamatu olemusega naine"
autor: Worsley, Lucy
tõlkija: Kallis, Krista
kirjastus: Tänapäev
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 464
ilmumisaasta: 2023

ISBN-13: 9789916173657

inglise keeles: "Agatha Christie: An Elusive Woman" / "Agatha Christie: A Very Elusive Woman"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 3.5/5 

Dinah Jefferies "Siidikaupmehe tütar"


Raamatu sündmused leiavad aset 1950ndate Vietnamis, väga muutlikul, ohtlikul ja tormilisel ajal. Nicole ja Sylvie on viieaastase vanusevahega prantsuse-vietnami segaperekonnast pärit õded. Õdedest vanim, Sylvie on välimuselt rohkem prantslasest isa moodi, Nicole aga emasse. 
Nicole pole kunagi oma emaga kohtunud, sest viimane suri teda sünnitades. Küllap on see kaotus põhjuseks, miks Nicole isa ja õega lähedane pole, talle on terve elu tundunud, et nad süüdistavad teda ema surmas. Isapoolne õdede ebavõrdne kohtlemine tuleb selgelt välja, kui Sylvie hoolde usaldatakse perekonnale kuuluv siidiettevõte, kuid Nicole'ile vaid mahajäetud siidikangapood.
Autori tugevaimaks küljeks on kirjeldused ja mulle meeldis, et vahelduseks toimus ajaloolise romaani tegevus riigis, millega poliitikaga ma üldse kursis polnud. Tegelaste omavaheliste suhete osas jäi lugu veidi nõrgaks, oleksin tahtnud natuke rohkem taustalugusid ja selgitusi. Kuid mulle meedis ja loen sama kirjaniku sulest kindlasti midagi veel.

pealkiri: "Siidikaupmehe tütar"
autor: Jefferies, Dinah
tõlkija: Aareleid, Epp
kirjastus: Tänapäev
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 408
ilmumisaasta: 2018

ISBN-13: 9789949853304

inglise keeles: "The Silk Marchant's Daughter"
saksa keeles: "Die Tochter des Seidenhändlers"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

17 august 2023

Ben Miller "Päev, mil ma kukkusin muinasjuttu"


Harrisoni ja Lana linna keskele kerkib üleöö uus supermarket, mille fantastilised hinnad kõik täiskasvanud kohale meelitavad. Lana läheb emaga kaasa ja avastab, et kommiriiulite sahtlites peidavad end uksed muinasjutumaailma ja seal toimuvad seiklused on tualettpaberi soodukast hoopis põnevamad.
Mulle muinasjutud meeldivad, kuid tavaliselt eelistan klassikalisi variante, seepärast olin Ben Milleri raamatu osas natuke skeptiline. Kuid täiesti asjatult, sest autor on suutnud luua toreda segu mulle tuttavatest muinasjuttudest ja tekitanud toreda lasteraamatu. Täiskasvanule pakkub äratundmisrõõmu, väiksematele lugejatele seiklusrikka loo. Mulle väga meeldis.

pealkiri: "Päev, mil ma kukkusin muinasjuttu"
autor: Miller, Ben
tõlkija: Kolk, Jüri
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 298
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916122457

inglise keeles: "The Day I Fell Into a Fairytale"
saksa keeles: "Der Tag, an dem ich in einen Märchen fiel"

Goodreadsi hinnag: 5/5 


14 august 2023

Rebecca Yarros "Fourth Wing" (I)


Violet Sorrengail on habras ja väike naisterahvas, kes on kogu aeg arvanud, et tema tulevik on arhiivis töötada. Kuid ta ema, kindral Sorrengail ei taha sellest kuuldagi. Mis sellest, et ta noorim laps on füüsiliselt lohel sõitmiseks täielikult sobimatu, ema sunnib Violeti ikkagi sõjakooli loheratsurite gruppi kandideerima. Ja kui kindral nii ütleb, siis tuleb käsku täita. 
Järgneb üsna ettearvatav lugu, kus Violet saab kõigi talle ettevisatud raskuste ja katsetega hakkama ning lõpuks osutub kõigist kõige võimekamaks. Armukolmnurk on loomulikult samuti olemas. No, mida sa teed, kui su vihavaenlane nii vastupandamatult seksikas on.
Sisukirjeldust lugedes kartsin midagi Sabaa Tahiri "An Ember in the Ashes" sarja laadset, toimub ju sealgi tegevus sõjakoolis, kuid käesolev on tolle kõrval ikka väga leebe. 
Kuigi lehekülgi on sel teosel palju, jäi kõik pinnapealseks. Nüüd tagantjärele mõeldes tekib päris küsimus, millega autor need ära täitis, sest huvitav oli ja edenes hästi. 
Olin seda raamatut lugema asudes väga skeptiline, sest ülipopulaarsus ei pruugi alati headusega võrdsustuda. Olgu öeldud, et vaatamata eelpool olevale kriitikale, mulle "Fourth Wing" meeldis ja seda eelkõige (Violeti) lohede pärast. See pole kirjanduslik tipp, aga hea meelelahutus. Kõik armastavad nimetatud raamatut millegiga võrrelda, siis ütlen samuti kahe tegelaskuju nime - Edward ja Rhage.
Järgmine osa ilmub juba käesoleva aasta novembris ja mul on juba ettetellitud. 

pealkiri: "Fourth Wing"
autor: Yarros, Rebecca
kirjastus: Entangled Publishing, LLC (Red Tower Books)
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 500
ilmumisaasta: 2023

ISBN-10: 1649374046
ISBN-13: 9781649374042

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Fourth Wing"

Goodreadsi hinnag: 5/5




24 juuli 2023

L.T. Shearer "Kass, kes tabas tapja" (I)


Endine politseinik Lulu jäi hiljuti leseks ja pärast mehe kaotust otsustas ta ühisest kodust välja kolida, paadi osta ja sinna elama asuda. Ühel päeval, kui ta oma uut elukohta korda seab, tuleb sinna kass. Ja mitte sugugi tavaline kiisu, vaid rääkiv kass. Loom ütleb oma nimeks Conrad ning osutub üllatavalt nutikaks ja elutargaks (mis kassiomanikele ei tule muidugi mitte mingisuguse üllatusena). 
Lulu ämm Emily'l on Alzheimer ja ta elab vanadekodus. Emily sureb ootamatult ning keegi peale Lulu ei pea seda kahtlaseks, sest naine oli ju eakas. Kuid Lulu ja Conradi sisetunne sunnib asja lähemalt uurima. 
Ühelt poolt on tegemist kerge krimkaga, kus pole mingit peast segi, verise noaga ringijooksvat sarimõrvarit, vaid vanadekodus aset leidnud surmajuhtum. Hästi palju on juttu hoopis elulisematest ja paljudele kahjuks tuttavamatest asjadest, näiteks Alzheimerist ja selle mõjust nii inimesele endale, kui ta lähedastele; surmast ja sellele järgnevast, matuste korraldamisest, leinast ja kaotusevalust. 
Kassi osa on muidugi tore, kuid muus osas on raamat oma elulisusega üsna masendav. Olen nii surma, kui Alzheimeri diagnoosi seoses oma vanematega hiljuti läbi teinud ja lugemine tõi palju emotsioone jälle pinnale. Nii, et mõelge enne, kui lugema hakkate, kui asi on värske, siis parem mitte.
Ääremärkuse korras, Lulu mainib mitu korda, kuidas ta on kassi õlal kandmisega nii harjunud, et enam ei tunnegi looma raskust ja mina mõtlen, et Conrad peab ikka väike kass olema. Kui mu kaheksakilone paks kõuts pikalt õlal istuks, ma küll tunneks. Pildile jäi hoopis Henry, kes on kehakaalult väiksem, aga arukam.

pealkiri: "Kass, kes tabas tapja"
autor: Shearer, L.T. 
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 270
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789916703328

inglise keeles: "The Cat Who Caught the Killer"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 3/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Liis Puis "Meditsiinimüüdid ja nende teaduslikud selgitused ehk kas mittenakkav külmetushaigus on olemas"


Tegelikult ütleb pealkiri juba väga selgelt ära, millest raamatus juttu on. Autor, Liis Puis on hariduselt reumatoloog ja toetub kirjutades teaduslikule infole.
Loomulikult räägitakse nii vaktsiinidest kui vähist, kuid lugeja leiab muuhulgas vastused ka küsimustele, kas porgand aitab nägemist parandada või kas sõrmede naksutamine teeb sõrmed paksuks. 
Sellised raamatud mulle meeldivad. Autor oleks võinud kohati isegi rohkem süvitsi minna ja paksema teose kirjutada. Minu jaoks oli põnev lugeda selgitust sellest, kas külmal kivil istumine tekitab põiepõletikku või mitte. Seda, et tüdrukud ei tohi külmal pinnal istuda, on vist kõik kuulnud, aga näib olevat rohkem Eestis levinud arusaam, sest Usas tuleb see naistele üllatusena. Vastus, ei tekita.
Soovitan. Kui ei taha, siis pole vajagi tervet raamatut korraga lugeda, valid endale hetkel huvipakkuva teema ja loed jupikaupa.

pealkiri: "Meditsiinimüüdid ja nende teaduslikud selgitused ehk kas mittenakkav külmetushaigus on olemas"
autor: Puis, Liis
kirjastus: Varrak
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 135
ilmumisaasta: 2023

ISBN-13: 9789985357552

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4.5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

22 juuli 2023

Clarissa Pinkola Estés "Naised, kes jooksevad huntidega"


Aastaid tagasi soovitas mu lõputöö juhendaja mulle raamatut "Naised, kes jooksevad huntidega". Tol korral oli see juba läbimüüdud ja nii jäigi mul lugemata, aga kuskil oli nimi siiski salvestunud.
Paar aastat tagasi tegi Varrak sellest kordustrüki, palusin endale arvustuseraamatuna, kuid kuidagi ei läinud. Sissejuhatuses käis mingi ürgnaise ja hundi teemaline jahumine. Olin ikka ja jälle uuesti proovinud, kuid esimestest lehekülgedest kunagi kaugemale ei jõudnud. Nüüd üritasin uuesti ja sain ühe hooga kohe 200 lehekülge loetud. Selle raamatu aeg oli kätte jõudnud. 
Autor on erialalt jungiaanlik analüütik. Väga huvitav oli lugeda, kuidas ta minu jaoks (vähem)tuttava muinasjutu (kasutan seda terminit kirjeldamaks kõiki raamatus olnud lugusid) tükk-tükki haaval osadeks lammutab. Esmalt loed juttu ja siis järgneb põhjalik, kõigi pisidetailide analüüs. See "ahaa hetk", mil uus tõlgendus kohale jõuab, on väga nauditav. 
Lühidalt öeldes on see raamat ülemlaul naistele ja naiselikkusele ning selle eesmärgiks on naistele nende vaimne jõud tagasi anda. Ma ei julge öelda, et see on mu elu muutev raamat, kuid mulle väga meeldis. Niisugune muinasjuttude sügavama ja varjatud sisu analüüs, on minu jaoks põnev. 
Soovitamise osa koha pealt olen ettevaatlik, sest kui eespoolt märkate, siis läks endalgi jupp aega, kui loetud sai. Seega soovitan pigem sissejuhatus vahele jätta, kohe põhiosa kallale asuda ja vaadata, kuidas istub. 

pealkiri: "Naised, kes jooksevad huntidega"
autor: Estés, Pinkola Clarissa 
tõlkija: Ehin, Andres; Seppel, Ly
kirjastus: Varrak
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 637
ilmumisaasta: 2021 (esmatrükk 1992)

ISBN-13: 9789985321515

inglise keeles: "Women Who Ran with the Wolves"
saksa keeles: "Die Wolfsfrau. Die Kraftt der weiblichen Urinstinkte"

Goodreadsi hinnag: 4.5/5

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

16 juuli 2023

Mel O'Doherty "Langenud"


Michael Connolly ema on peast segi. Seda ütlevad 1970ndatel nii arstid, kui kohalikud elanikud, sest kuidas saavad ta väited nunnade pahatahtlikku tegevuse kohta tõsi olla? Kolmkümmend aastat hiljem tuleb välja, et kõik, mida Michel'i ema Bessborough'i ema-laste kodu kohta rääkis, oli tõsi. Ta ei valetanud, aga nemad panid ta ikkagi hullumajja kinni...
Eelmise aastal tühistas Usa ülemkohus enda aastakümnete eest tehtud üleriigiliselt abortilubava otsuse ja andis otsustamise üle osariikidele. Selle muudatuse tulemusena on osariigiti nii lubavaid kui ka ülirangeid abordivastaseid seadusi. Näiteks lubatakse ühes aborti teha ainult kuuenda rasedusnädalani või ei tehta erandeid ei vägistamise ega instesti tagajärjel rasestunutele või loote raske puude korral. Küsimus, kas oled valiku või elu poolt lõhestab ühiskonda ja mõlemad pooled on argumentides kirglikud. 
Just selline on taust, milles ma "Langenut" lugema hakkasin ja minu silmis on see hoiatuslugu sellest, mis saab siis kui abordivastased (usu)grupid võidavad, aga järgnevat korralikult läbi ei mõtle. Mis saab neist lastest?
"Langenud" on raske ja valus ja kohati segane raamat, aga väga oluline. On raamatuid, mis on oma õuduses nii head, et neid tuleb lugeda. Kergeks suvelugemiseks kindlasti ei sobi, kuid masendavalt pimedal sügisel-talvel võib veelgi raskem olla.

pealkiri: "Langenud"
autor: O'Doherty, Mel
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 256
ilmumisaasta: 2023 (esmatrükk 2021)

ISBN-13: 9789916125762

inglise keeles: "Fallen"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

01 juuli 2023

Stella Gibbons "Musta Masenduse talu"


Raamatu sündmused leiavad aset Inglismaal, kahe ilmasõja vahelisel ajal. Peategelaseks on noor neiu Flora Poste, kes peab pärast vanemate surma leidma võimaluse minimaalse sissetulekuga hakkama saada ja see plaan ei tähenda sugugi mitte ameti õppimist ning tööle minemist. Ta otsib oma sugulased üles ja kirjutab neile kõigile meeleheitlikud kirjad. Lõpuks otsustab ta Musta Masenduse talu kasuks, sest kui aus olla, siis muid vastuvõetavaid variante tal polegi.
Talus ootab teda ees pehmelt öeldes kirju seltskond inimesi. Aga Flora ei lase end nende kummalisusest heidutada, käärib käised üles ja hakkab kõigi elu ümber korraldama. Loomulikult saab ta sellega ideaalselt hakkama.
"Musta Masenduse talu" kuulub huumori kirjandusklassikasse (ärge laske end süngest kaanekujundusest eksitada) ja ilmus esmakordselt 1933. aastal. Autori eesmärgiks oli kirjutada tol perioodil populaarsete nn. taluromantika raamatute paroodia. See, kuidas ja kas see tal ka õnnestus, jäägu lugeja otsustada.
Naljataju on inimeseti väga erinev ja nii on vägagi võimalik, et see, mida mina naljakaks pean, ei suuda teisi isegi muigama panna ja vastupidi. Antud raamat suutis mind nii kulmu kergitama, muigama, kui ka laginal naerma ajada.
Lugege ja ärge unustage papagoid toita!

pealkiri: "Musta Masenduse talu"
autor:  Gibbons, Stella
tõlkija: Lemetti, Piret
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 kõvakaaneline
lehekülgede arv: 304
ilmumisaasta: 2023 (esmatrükk 1933)

ISBN-13: 9789916125700

inglise keeles: "Cold Comfort Farm"
saksa keeles: "Cold Comfort Farm"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

20 juuni 2023

Anna Jansson "Tantsi mu nukk" (III)


1967. aastal leitakse Rootsis Mary Billbro laip. Mary elu oli traagiline, ta oli pikalt nõrgamõistuslikele, asotsiaalsetele ja seksuaalselt ebausaldusväärsetele naistele mõeldud vaimuhaigla patsient. Aastakümneid hiljem hakkab Mary lapselaps Eva vanaemaga juhtunut ja oma perekonna tausta lähemalt uurima, kuid näib, et kellegile ei meeldi, et ta vanu asju üles kaevab. 
Raamatu tegi eriliseks kuritööde ajalooline taust. See, kuidas noor tüdruk lihtsalt aastakümneteks hullumajja kinni pannakse, on lihtsalt kohutav. Kedagi ei huvita ja keegi ei hooli. 
See on sarja kolmas osa ja kuna ma pole eelmisi lugenud, siis jäi peategelaste taust natuke segaseks, aga see polnud nii suur probleem, et oleks naudingut seganud. Autori still mulle meeldis ja võimalusel loen ka nii eelnevad kui järgnevad osas läbi. Jällegi üks väga hea krimka. 

pealkiri: "Tantsi mu nukk"
autor: Jansson, Anna
tõlkija: Jesmin, Mari
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 312
ilmumisaasta: 2022 

ISBN-13: 9789916125434

inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Puppenblut"

Goodreadsi hinnag: 4/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

19 juuni 2023

Bonnie Garmus "Keemiatunnid"


"Keemiatundide" sündmused leiavad aset 1960ndate Californias, Usas. Peategelaseks on ekstentriline keemik, üksikema Elizabeth Zott. Puhtjuhuslikult saab temast televiisoris kokandussaate saatejuht, kus ta oma ebatraditsioonilise lähenemisega naisi süüa tegema õpetab ning üllatavalt populaarseks muutub. Tavainimese jaoks on Elizabeth veider, kummaline ning reegelid murdev, kuid ta pole teadlikult provokatiivne, ta lihtsalt ütleb ja teeb täpselt seda, mida õigeks peab. 
Raamatu kohta on Goodreadsis nii kiitvaid, kui ka laitvaid arvustusi. Heidetakse ette ühe teatava stseeni olemasolu. Jah, see on raamatus tõepoolest olemas, kuid mu arvates ei jää see lõppkokkuvõttes üldse kõlama, vaid vahejuhtumina hoopis aitab Elizabethi kujunemisele kaasa (palun ärge arvake, et ma nimetatud sündmust mingilgi moel heaks kiidan, antud juhul tegelane liigub edasi sellele vaatamata).
Teine, mis paljudel Usa lugejatel arvatavasti karva turri ajab, on see, et peategelane teatab avalikult, et ta ei usu jumalasse. Ameeriklastel on usuga oma, hoopis teistsugune suhe, kui me Eestis harjunud oleme. Mind see aspekt ei seganud.
Mulle see raamat meeldis, sest see oli vaimukas ja tore lugemine, täpselt selline, mida mul praegusel hetkel vaja oli. Muidugi võiks viriseda nii lõpu, kui ka tegelaste endi kallal, sest selliseid autistlike joontega kujusid on viimasel ajal kirjanduses tihti, kuid ma ei hakka. "Keemiatunnid" on hea täpselt sellisel kujul nagu ta on. Soovitades olen siiski veidi ettevaatlik, sest see stseen noh.  
 
pealkiri: "Keemiatunnid"
autor: Garmus, Bonnie
tõlkija: Uluots, Kristina
kirjastus: Varrak
formaat:
 e-raamat
lehekülgede arv: 403
ilmumisaasta: 2022

ISBN-13: 9789985354582

inglise keeles: "Lessons in Chemistry"
saksa keeles: "Eine Frage der Chemie"

Goodreadsi hinnag: 5/5 

***Suur tänu kirjastusele Varrak!"***

18 juuni 2023

Matt Brolly "Vabalangus" (II)


"Vabalangus" on teine osa Matt Brolly Louise Blackwelli sarjast. Rannalt leitakse noore naise surnukeha ja esmapilgul viitab kõik enesetapule ning üksikjuhtumile. Kuid siis leitakse veel kaks suitsiidiohvrit ning sarnasused kolme juhtumi vahel on liiga suured, et seda puhtalt kokkusattumiseks lugeda.
Louise eraelus on samuti keerulised ajad. Vennast Paulist sai pärast abikaasa surma alkohoolik ning ta ei suuda oma tütre Emily eest hoolitseda. Vigade tunnistamise või vanemate ja Louise abi vastuvõtmise asemel, võtab Paul tütre ning kaob jäljetult.
Mulle meeldis väga, just surmajuhtumite taustaloo pärast. See näitab selgelt, mis juhtub, kui inimesed jäävad oma muredes ja raskustes üksi.
Ootan juba kannatamatult järgmist osa. 

pealkiri: "Vabalangus"
autor: Brolly, Matt
tõlkija: Mikk, Nele
kirjastus: Eesti Raamat
formaat:
 pehmekaaneline
lehekülgede arv: 372
ilmumisaasta: 2023 (esmatrükk 2020)

ISBN-13: 9789916703526

inglise keeles: "The Decent"
saksa keeles: "Der Abstieg"

Goodreadsi hinnag: 4.5/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!"***

Samalt autorilt olen lugenud veel: