23 oktoober 2013

Val McDermid "Cross and Burn"

See on Val McDermidi krimisarja kaheksas raamat,
eelmine "The Retribution" lõppes väga kurvalt. Lõpuks ometi oli Tony ja Caroli vahel midagi suhte laadset kujunema hakanud, kui seeriamõrvar Jacko Vance Caroli venna ja vennanaise mõrvab. Carol arvab, et Tony oleks pidanud suutma seda ette näha ja ära hoida. "Cross and Burn-ist" saame teada, et Carol pani ameti maha ning on end kadunud venna majja pagendanud. Tony püüab süütunde ning Caroli lahkumisega leppida. Ülejäänud meeskond on laiali pudenenud. 
Loomulikult on tegutsemas ka seeriamõrvar, kuid tema tabamine polnudki minu kui lugeja jaoks kõige olulisem. Hoopis tähtsam oli teada, kas ja kuidas Tony ja Carol oma suhteid lappida suudavad. Kriminullina pole see kõige parem raamat, sest põnevust polnud piisavalt ja ka lahendus saabus liiga lihtsalt, kuid loo jätkumise huvides, on see oluline kild. 
Päris uuele lugejale soovitaksin alustada algusest (esimesed raamatud on väga head), sest siis saab peategelaste taustast paremini aru. Raamatud järjekorras on:   
 "The Mermaids Singing", e.k. "Näkineiu laul", s.k. "Das Lied der Sirenen"
"The Wire in the Blood", e.k. "Tapakihk veres", s.k. "Schlussblende"
"The Last Temptation", e.k. pole ilmunud, s.k. "Ein kalter Strom"
"The Torment of Others", e.k. pole ilmunud, s.k. "Tödliche Worte"
"Beneath the Bleeding", e.k. pole ilmunud, s.k. "Schleichendes Gift"
"Fever of the Bone", e.k. pole ilmunud, s.k. "Vatermord"
"The Retribution", e.k. pole ilmunud, s.k. "Vergeltung"
"Cross and Burn", e.k. pole ilmunud, s.k. pole ilmunud
Kui mäletate, siis kunagi jooksis eesti pealt sari "Wire in the Blood" (eesti keelset pealkirja ei suuda ma meenutada), siis see on just nimetatud raamatusarjale toetudes tehtud.

10 oktoober 2013

Diana Gabaldon "The Outlander"


Juhtusin ühe sarja kaasfänniga rääkima ja ta ütles, et raamatu põhjal plaanitakse minisari teha, see tuleb välja 2014. aastal ning esimene võttepäevgi on juba selja taga. See vestlus tuletas ammuse lemmiku uuesti meelde ja nii ma seda jälle üle lugesingi. Raamat oli ikka sama hea, kui esimesel korral.
Frank ja Claire Randall on peale Teist Maailmasõda Šotimaal oma teisi mesinädalaid veetmas ning Franki esivanemate jälgi avastamas. Sel ajal kui abikaasa vanu pabereid uurib, rändab Claire kohaliku asjaarmastajast botaanikuga ringi ning otsib ravimtaimi. Craigh na Duni mäel näevad nad seisvaid kive, mis äratavad Claires huvi, järgmisel päeval läheb ta üksinda tagasi, puudutab ühte kividest ning rändab ajas tagasi, 1945ndast 1743ndasse.
18. sajandil jookseb Claire sõna otseses mõttes sülle oma abikaasa esivanemale kapten Randallile, kellele ta väidab end olevat paljaks röövitud inglanna, kuid kapten ei jää seda juttu uskuma. Juhuslikult möödaminev grupp šoti mägimaalasi päästavad / röövivad (sõltub, kuidas asjale vaadata) Claire Randalli käest ning võtavad ta endaga kaasa. Mehed kuuluvad MacKenzie klanni ja on teel koju Leochi lossi. Kui nad peatuvad noore mehe Jamie tohterdamiseks, siis Claire sekkub (ta töötas sõja ajal medõena) ning tõmbab liigesest väljasoleva käe uuesti paika. Lossi jõudes kohtub Claire klanni juhi Colum MacKenziega, kes naisesse küll väga kahtlustavalt suhtub, kuid lubab siiski paigale jääda.  Vähehaaval kohaneb Claire eluga lossis ning võtab üle ravitseja rolli. Vaikselt soojenevad suhted ka Jamiega.
Siinkohal jätan siin sisukirjelduse pooleli, sest kuigi raamatut pole eesti keelde tõlgitud, võib leiduda siiski keegi, kes seda lugeda tahaks ja ma tõesti ei taha lugemisrõõmu ära rikkuda. See on väga  kaasahaaravalt kirjutatud ja kuigi olen seda juba palju kordi lugenud, oli siiski raske käest ära panna. "The Outlanderis" on olemas kõik, mida ühest ajaloolisest armasturomaanist leida tahad ning üle 700 leheküljelist raamatut jätkub pikaks ajaks. Kõigi fännide rõõmuks on selles sarjas ilmunud seitse paksu raamatut (antud siis esimene) ja kaheksas tuleb järgmisel kevadel.

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Feuer und Stein"





02 oktoober 2013

Oliver Pötzsch "The Ludwig Conspiracy"

Ludwig II oli 19. sajandil Baierimaa kuningas, keda tänapäeval tuntakse eelkõige muinasjutuliselt kauniste losside kaudu (ühte neist on kasutatud Disney logol). 1866. aastal tunnistati Ludwig hullumeelseks ja võim läks üle ta onu Luitboldile. Ludwig suri sama aasta 13. juunil, ametliku versiooni järgi oli surma põhjuseks uppumine, kuid see on rahvale algusest peale kahtlane tundunud ning liikvel on mitmeid surmateooriaid. Täpselt nendele kuulujuttudele ongi Oliver Pötzsch oma raamatu üles ehitanud. 
Münchenis vanade raamatute poodi pidav Steven Lukase kätte satub Ludwigi ihuarsti assistendi Theodor Marot päevik. Steven ja kunstiajaloolane Sara Lengfeld hakkavad päevikus kirjutatut desinfitseerima ja lahendust otsima ning üsna pea selgub, et selles väikeses raamatus peituvatest saladustest on huvitatud teisedki inimesed. 
Tegevus vaheldub tänapäeva ja 19. sajandi vahel ning lõpplahendus on ootamatu. Lugedes tekkis mul kohe paralleel Dan Browni "Da Vinci koodiga" ja sellest tundest ei saanud ma lõpuni lahti, sest need kaks raamatut on ülesehituselt sarnased. Kahjuks ei saa ma öelda, et see raamat oluliselt parem oleks, kui lõpp paistma hakkas, siis tuli lahendus ülikiiresti ja läks aina absurdsemaks. Kuni selle hetkeni oli päris mõnus ja põnev lugemine. Mul on samalt autorilt veel üks raamat lugemisjärjekorras ootamas, vaatame, mida see toob, aga senini loetu põhjal, hindan tema timukatütre sarja paremaks.

eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Die Ludwig-Verschwörung".