04 juuli 2025

Anna Jansson "Surmanimekiri" (XXI)


Agnes oli vaid kaheteistkümneaastane kui ta langes grupivägistamise ohvriks. Ta on seda vahejuhtumit kõigi eest aastaid varjanud ning endas kandnud. Nüüd otsustab ta internetis liituda kinnise, Lambaraudade nimelise grupiga. Selle asutajaks on ämmaemand, kes julgustab vägistamise ohvreid enda eest seisma ning politseisse avaldust tegema. Kahjuks pole see alati edukas ja üks grupi liikmetest otsustab omakohtu kasuks ning hakkab vägistajaid üksteise järel maha nottima. Politseil jääb vaid mehi mõrvav ja lambaraudadega kohitsev kurjategija üles leida.
See on Maria Wreni krimisarja 21. raamat ja kuna ma pole eelmisi lugenud, siis ei oska öelda, kui palju "Surmanimekirja" lugemine Maria lugu rikub, kuid mind ei seganud. Küll aga hoiatan, et see raamat on täis laste ja naiste vastast (seksuaalset) vägivalda ning pole kerge lugemine.

pealkiri: "Surmanimekiri"
autor: Jansson, Anna
tõlkija: Jesmin, Mari
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 348
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***

Shari Franke "The House of My Mother: A Daughter's Quest for Freedom"


30. augustil 2023. aastal tuli ühe Utah's asuva maja ukse taha näljutatud ning väärkoheldud 12 aastane poiss. Ta oli kodust põgenenud ning palus naabril end politseijaoskonda viia. Lapse ema oli endise, miljonite jälgijatega Youtube'i kanali "8 Passangers" algataja ja eestvedaja, Ruby Franke. Politsei arreteeris Franke ning ta sõbranna Jodi Hildebrandi. 
Pärast Ruby-Jodi vahi alla võtmist olid kõik meediakanalid seda skandaalset uudist täis. Kuidas on võimalik, et pealtnäha ideaalses, sügavalt usklikus perekonnas esineb nii jõhkrat väärkohtlemist ning keegi ei teinud midagi? Kus oli isa või teised lähisugulased? Kuidas keegi ei näinud, mis toimub?
Raamatu autor Shari on Ruby kuuest lapsest vanim ning eelpool kirjeldatud sündmuste ajaks oli ta oma perest täielikult isoleeritud. Vend Chad ning isa Kevin olid samuti kodust välja tõugatud. Neil kolmel oli keelatud omavahel suhelda. 
Minu jaoks seisneb raamatu väärtus eelkõige selles, et Shari avab meile populaarse perekanali (pean siin silmas neid Youtube/Tik-Toki kanaleid, milles lapsed on aktiivsed osalised) telgitaguseid. Kuigi vaatajale tundub kõik ideaalsena, siis tegelikult on see hoolikalt kujundatud fasaad. Seda õnnelikku "8 Passenger'i" perekonda polnud tegelikult mitte kunagi olemas. 
Ruby ei hoolinud laste privaatsusest ning pani miljonitele vaatamiseks üles isegi kõige piinlikumad seigad, sest see tõmbas tähelepanu, tõi vaatajaid ning kõrged vaatajanumbrid omakorda sponsoreid ja raha. Samal ajal muutus ta tänu Jodile, laste suhtes üha rangemaks ning karmimaks ning seda oli ka videotest näha. Vaatajad olid mures ja viimaseks tilgaks oli see, kui Chad teatas, et ta pole juba üle poole aasta voodis maganud, sest ema oli selle ära keelanud.
Eelnevast tulenevalt ütleksin, et seda raamatut võiks iga perekanalit omav või luua plaaniv inimene lugeda, kuid kahtlen sügavalt, et nad seda teevad. Isegi Sheri tädid peavad oma Youtube'i kanaleid rõõmsalt edasi.
Raamatus on olulisel kohal ka mormonism, sest Franke perekond kuulus/kuulub sellesse usulahku. Kui see aspekt teid lähemalt huvitab, siis soovitan Youtubest üles otsida Alyssa Grenfelli kanali. Ta on endine mormoon ning analüüsib Ruby Franke juhtumit põhjalikult.
Mis seis on praegu? Ruby ja Jodi on vanglas ning kannavad teenitud karistust. Sheri, Chad ja Kevin püüavad oma eluga edasi minna. Ülejäänud neljast lapsest pole meedias palju juttu, Sheri ei maini neid ka kordagi nimepidi. Kes teada tahab, see leiab nad kindlasti kuskilt internetiavarustest üles, kuid jätame neile oma privaatsuse ning loodame, et nad sellest väärkohtlemisest üle saavad.
Ei olnud kerge lugemine.

pealkiri:  "The House of My Mother: A Daughter's Quest for Freedom"
autor: Franke, Shari
kirjastus: Gallery Books
lehekülgede arv: 320
ilmumisaasta: 2025


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 5/5 

03 juuli 2025

Helena Dixon "Mõrv teatris" (III)


"Mõrv teatris" on sarja kolmas raamat, peategelasteks ikka Matt ja Kitty ning toimumiskohaks 1933. aasta Inglismaa.  Kui leitakse noore naise surnukeha, siis saab Mattist peamine kahtlusalune, sest ohver kägistati tema saapapaelaga. Matt väidab, et ta küll andis naise saapapaela, sest tal oli seda aaretejahis vaja, kuid naine lahkus elusana. Kitty püüab mehe süütust tõestada ning läheb isegi teatrietendusele vabatahtlikuks, sest "tõelised" kahtlusalused on seal.
Palju-palju teejoomist ja vahepeale natuke kurjategijate tagaajamist ka.
Mulle meeldivad Matt ja Kitty väga, kuid paluks natuke tempot tõsta. Mitu raamatut veel tuleb enne kui nad üksteisele oma tundeid tunnistada julgevad? 

pealkiri: "Mõrv teatris"
autor: Dixon, Helena
tõlkija: Jälle, Ülle
kirjastus: Eesti Raamat
lehekülgede arv: 258
ilmumisaasta: 2024


inglise keeles: "Murder at the Playhouse"
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 3/5 

***Suur tänu kirjastusele Eesti Raamat!***