31 mai 2020

Niklas Natt och Dag "1794" (II)


"1794" ülesehitus on identne esimese raamatu (e.k. "Stockholm 1793") omaga. Teos on jagatud neljaks osaks, üks iga aastaaja kohta, mis ei esine traditsioonilises "kevad, suvi, sügis, talv" järjestuses, vaid segamini aetult. Tervikpildi saamiseks tuleb terve raamat läbi lugeda. 
Väikeste mööndustega võib öelda, et peategelasedki ning kurjategija-ohver on samad inimesed. Suhtumine kaasinimestesse pole vahepeal muutunud, suurem osa tegutseb ikka oma ihadest-tahtmistest lähtudes ja vaatab teisi ussikestena, keda võib süümepiinadeta jalge alla talluda. 
Esimene neljandik räägib kurjategija ja ohvri kohtumisest ning seda lugedes olin valmis raamatut käest panema, sest teadsin täpselt, kuidas see asi laheneb. Süžee oli lihtsalt nii ettearvatav. Kuid sundisin end edasi lugema ning järgmistes osades muutusid kolm peategelast ohvrist olulistemaks. 
Olen selle raamatu postituse otsas istunud juba tükk aega, sest kui aus olla, siis ei teagi, mida ma lõppkokkuvõttes arvan. Mu hinnangut mõjutab üks-ühele kattuvus esimese osaga.  On see hea, sest  meil on tegemist sarjaga ja nii on kõik raamatud ühesugused või halb, sest näitab selgelt, et autoril on kindel raam, mida ta lihtsalt uuesti täidab? Ütlen ausalt, et minu jaoks jäi loomingulisusest vajaka. Polnud tunnet, et see on järg, vaid lihtsalt esimese raamatu uuesti kirjutatud variant. Suurim erinevus on, et "1794-s" pole nii palju igasugu sopa ja jälkuse peale rõhutud, see pole "püüan nina kinni hoida ja mitte oksendada" vastik, vaid inimlikke kannatusi ja kaotusi täis, valus lugemine. Kõik hea, millega esimene raamat lõppes, kadus. 
Kui triloogia viimane osa ilmub, siis loen, sest tahan teada, mida kirjanikul meile veel varuks on, kuid "The Wolf and the Watchmani" järgset vaimustust minus enam kahjuks pole.

pealkiri: "1794"
autor: Natt och Dag, Niklas
keel: saksa 
kirjastus: Piper
formaat: pehmekaaneline
lehekülgede arv: 560

ilmumisaasta: 2020
ISBN-13: 9783492061940
  
eesti keeles: pole ilmunud
inglise keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnang: 2.5/5

Samalt autorilt olen lugenud veel:
Niklas Natt och Dag "The Wolf and the Watchman"

28 mai 2020

Alison Weir "Jane Seymour: The Haunted Queen" (Six Tudor Queens III)


Oleme järjega jõudnud kolmanda kuningannani. Kui Henry VIII jaoks oli Jane Seymour abikaasadest arvatavasti kõige olulisem, sest naine sünnitas talle kauaoodatud poja, siis ajalooliste romaanide seisukohast on ta tagasihoidlik tegelane, kellest kirjutatud lood mind enamasti lugema ei kutsu.
Alison Weir püüab Jane'i lugejaile tuttavamaks ja lähedasemaks kirjutada ning räägib meile vanatüdrukust, keda keegi naiseks ei tahtnud, aga lõpuks kuninga tähelepanu haaras. Nii, et natuke Tuhkatriinu muinasjutu moodi.
Jane on nii iseloomu kui käitumise poolest Anne'i täielik vastand ning näis tõepoolest Henryt armastavat. Erinevalt Anne'st polnud tal aga võimalust oma kõrget positsiooni ära kasutada, sest selleks ajaks oli Henry võimukast naisest tüdinenud ning Jane teadis liigagi hästi, mis juhtub kuningannadega, kes kuninga tahtmist ei täida. 
Raamat ei ole sugugi halb, kuid Jane jättis mu täiesti ükskõikseks, temas ei olnud midagi, mis tekitanuks minus (eba)sümpaatiat. Samas oli ka huvitav, sest sarja esimesed kolm raamatut moodustavad väga hea terviku.  Katariina, Anne ja Jane olid nö. ametialaselt omavahel tihedalt seotud, näiteks oli Anne Katariina õuedaam ning me loeme tema suhtest Henryga nii Katariina kui Anne'i silmade läbi. See annab lugejale võimaluse näha samu sündmusi erinevatest vaatenurkadest ning mitmel juhul tuleb välja, et asjad polnud sugugi nii nagu need kõrvalseisjatele paistsid. Soovitan lugeda.

pealkiri: "Jane Seymour: The Haunted Queen" autor: Weir, Alison
keel: inglise 
kirjastus: Headline Review
formaat: kõvakaaneline
lehekülgede arv: 531

ilmumisaasta: 2018
ISBN-10: 1472227670
ISBN-13: 9781472227676
  
eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnang: 3.5/5

Samalt autorilt olen lugenud veel:
1. Alison Weir "Katherine of Aragon: the True Queen" (Six Tudor Queens I)
2. Alison Weir "Anne Boleyn: A King's Obsession" (Six Tudor Queens II)

20 mai 2020

Alison Weir "Anne Boleyn: A King's Obsession" (Six Tudor Queens II)


Anne Boleyni ja Henry VIII (armastuse)lugu võib jutustada mitut moodi. Alison Weiri nägemuses oli Anne noor, haritud naine, kellele Henry oma käitumisega esialgu head muljet ei jätnud ja oli suhtega nõus vaid omakasu pärast. Lõpuks Anne küll armus, aga mitte mehesse, vaid võimu, mida kuningannaks olemine andis. Ajaloost on teada, et nende abielu lõppes traagiliselt - Anne'i süüdistati riigireetmises ning hukati ja Henry abiellus oma kolmanda naisega. 
Kuigi autor hoiab ajaloolisest taustast kinni, esitab ta sündmused nii, et lugeja tajub äratundmist-mõistmist, et sadu aastaid tagasi elanud inimesed polnudki tänapäevastest nii väga erinevad. Mõni võib küll pettuda, et ei leia raamatust "lubatud" ilusat armastuslugu, aga kes tuleb väitma, et praegu pole suhteid, milles üks osapool on vaid kasude pärast. 
Selle raamatu Anne pole meeldiv inimene, ta on tujukas ja enesest liiga heal arvamusel, kuid just see oligi huvitav. Tore oli kohata "mitte nii toredat" naispeategelast. Soovitan lugeda.

pealkiri: "Anne Boleyn: A King's Obsession"
autor: Weir, Alison 
keel: inglise
kirjastus: Headline Review
formaat: kõvakaaneline
lehekülgede arv: 544

ilmumisaasta: 2017
ISBN-10: 147222762X
ISBN-13: 9781472227621
  
eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnang: 4/5 

Samalt autorilt olen arvustanud veel:
Alison Weir "Katherine of Aragon: the True Queen" (Six Tudor Queens I")

13 mai 2020

Alison Weir "Katherine of Aragon: the True Queen" (Six Tudor Queens I"


Henry VIII ja ta kuue naise lugu käsitletakse ajaloolistes romaanides tihti ning Alison Weir on võtnud nõuks neist igaühe kohta raamat kirjutada. Käesolevaks hetkeks on sarjas ilmunud viis teost.
Katariina Aragonist oli esmalt abielus Henry vanema venna Arthuriga, kuid jäi viimase surma järel leseks, Henry troonile tõustes, sai tema naiseks ning kuningannaks. Nende armastuslugu algas kirglikult ja paljulubavalt, kuid lõppes traagiliselt, sest suhtest ei sündinud loodetud meessoost järeltulijat. Henry lahutas end abikaasast ja abiellus Anne Boleyniga, Katariina aga suri kõrvaleheidetuna üksinduses ning vaesuses.
See oli mu esimene Alison Weiri raamat ja ta kirjutamisstiil meeldis mulle väga. Selles ei olnud tohutu pikke ja põhjalikke kirjeldusi, mida mõnikord ajaloolistes romaanides kohata võib, tegelased olid tavalised inimesed, koos oma heade ja halbade külgedega. Huvitav oli lugeda, et autoril oli Katariina ja Arthuri abielu osas vaatenurk, mida ma enne kuskilt mujal kohanud polnud. Soovitan, kui temaatika huvi pakub.

pealkiri: "Katherine Katherine of Aragon: the True Queen"
autor: Weir, Alison
keel: inglise
kirjastus: Headline Fiction
formaat: kõvakaaneline
lehekülgede arv: 696

ilmumisaasta: 2016
ISBN-10: 1472227476
ISBN-13: 9781472227478
  
eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnag: 4/5