17 veebruar 2021

Barbara Ehrenreich "Nickel and Dimed: On (Not) Getting by in America"

 
Raamatu autor on Usa ajakirjanik, kes tahtis eksperimendi korras järele proovida, kas ja kuidas on võimalik miinimumpalga peal elades hakkama saada. Katse kestis kolm kuud ja selle aja jooksul töötas ta nii ettekandja, majade ja hotellitubade koristajana, kui vandekodus ning Walmartis.
Teos ilmus esmakordselt 2001. aastal, kuid on omamoodi ajatu, sest probleemid pole kindlasti ei kadunud ega kuigipalju muutunud. Näiteks selgitab autor, et vaesed on tihtipeale sunnitud elama olukorras, kus nende eluaseme ja toidukulud on suuremad, kui need olla võiksid. Nad elavad kallimates motellitubades sest ei saa palgast korteri üürimiseks nõutavat tagatisraha kokku ja söövad rämpstoitu, sest puudub juurdepääs köögile, milles odavamat ja tervislikumat einet valmistada või säilitada.
Barbara Ehrenreichi nimi oli mulle tuttav, sest ta kirjutas eesõna raamatule "Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother's Will to Survive", millest ilmus postitus siinsamas blogis mõned nädalad tagasi. Esmapilgul on need kaks raamatut väga sarnased, sest mõlemas kirjeldatakse elu ja ellujäämist äärmises vaesuses, kuid kirjutajate taust pole ühesugune. See, mis on ühe jaoks lühiajaline eksperiment, on teise reaalne, igapäevaelu ja see tuleb ridade vahelt välja. Teadmine, et raskel elul on lõputähtaeg ning tal on tagataskus krediitkaart, mis häda korral välja aitab, annab turvatunde, mida "päris" vaesetel pole. 
Autor mõjub kohati ka naiivsena. Näiteks imestab ta, et keegi tema kõnest ja hoiakust ei avastanud, et ta on tegelikult kõrgelt haritud ja sellesse maailma ei kuulu; või, et ta pommuudisele, et tegelikult teeb ta eksperimenti ja kirjutab oma kogemustest raamatut, reageeriti vaid küsimusega, et kas sa siis järgmisel nädalal enam ei tule. Julgen arvata, et sellistel töökohtadel pole aega lobiseda ja see kes väljaspool tööd oled, pole oluline, küll on aga tähtis, kas ma pean järgmise vahetuse ajal kahe eest töötama või mitte.
Soovitaksin siiski lugeda, sest oli huvitav ja hariv raamat.
 
pealkiri: "Nickel and Dimed: On (Not) Getting by in America"
autor:
Ehrenreich, Barbara
keel:
inglise
kirjastus: Picador USA
formaat:
taskuformaadis kõvakaaneline
lehekülgede arv:
416
ilmumisaasta:
2017 (esmatrükk 2001)
ISBN-10:
1250161304
ISBN-13: 9781250161307


eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: "Arbeit poor. Unterwegs in der Dienstleitungsgesellschaft"

Goodreadsi hinnang: 3.5/5

Lisa Jackson, Nancy Bush "Last Girl Standing"


Viisteist aastat tagasi kuulusid Delta ja ta sõbrad keskkooli eliidi hulka, nad olid ilusad, rikkad ja populaarsed. Ideaalset koolilõppu varjutab peol juhtunud õnnestus, milles hukkus üks klassikaaslastest.
Delta abiellus keskooliaegse kallima Tanneriga ning neil on väike poeg, kuid abielu on karidel. Kui Tanner oma kontorist noahaavadega leitakse, siis on naine peamine kahtlusalune. Ohvreid lisandub aja jooksul veelgi ning lahendusele hakatakse lähemale jõudma alles siis, kui detektiiv Chris McCrae neid juhtumeid lähemalt uurima hakkab. Chris on Tanneri pikaajaline sõber-koolikaaslane ning oletab, et tapmistelaine on seotud tookordse peol aset leidnud õnnetusjuhtumiga.
Lugu algas põnevalt, kuid, mida mida edasi, seda jaburamaks see muutus. Mõrvaohvreid sai nii palju, et hakkasin juba vahepeal kartma, et mõrvar selgub vaid tänu sellele, et tema on viimasena elus. Raamatu pealkiri toetas seda hirmu, kuid õnneks nii siiski ei läinud. Kui mõrvar lõpuks leitakse, siis on tapmiste motiiv nii nõrk, et sellise põhjenduse peale poleks pidanud tervet karja maha nottima, piisanuks vaid paarist inimesest. Lõpus tekkinud armusuhe oli ka täiesti ebavajalik.
Soovitada või mitte? Kaks kolmandikku raamatust oli hea, kuid lõpp oli väga vilets. Ma loen selliseid raamatuid tööl lõunapausil ja sinna sobis, sest ei nõua suurt keskendumist ja aitab aega täita.

pealkiri: "Last Girl Standing"
autor: Jackson, Lisa; Bush, Nancy
keel: inglise
kirjastus: Zebra
formaat: taskuformaadis pehmekaaneline
lehekülgede arv: 384
ilmumisaasta: 2020
ISBN-10: 1420136151
ISBN-13: 9781420136159
 
eesti keeles: pole ilmunud
saksa keeles: pole ilmunud

Goodreadsi hinnang: 2.5/5 
 
Lisa Jacksoni sulest olen lugenud veel: